Piyasa beklentisinin üzerinde net kar

Operasyonel olmayan tarafta Otokar’ın 2Ç20’de iştiraklerinden elde ettiği gelir yıllık bazda %104 seviyesinde artarak 30,52 milyon TL seviyesine yükseldi. Diğer yandan, şirketin kur farkı gelirleri yıllık bazda 19,6 milyondan 6,5 milyona gerilerken, net faiz giderleri yıllık bazda 10,8 milyon düşüşle 26,3 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Ancak Otokar bu dönemde ayrıca 41,3 milyon TL ertelenmiş vergi gideri kaydetti. Geçen yılın aynı döneminde bu tutar 1,1 milyon TL seviyesindeydi. Bu doğrultuda, Otokar’ın net karı 2Ç20’de yıllık bazda %27 azalışla 150 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Açıklanan rakam, kurum beklentimizin %13 altında, piyasa beklentisinin ise %8 üzerinde gerçekleşti (Kurum beklentimiz: 168,83 milyon TL, piyasa beklentisi: 139 milyon TL). Net kar marjı da bu çeyrekte, 2Ç19’da bulunduğu %23,85 seviyesinden %22,14 seviyesine ılımlı olarak geriledi. Genel olarak piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşen 2Ç20 finansallarının hisse performansı üzerindeki etkisinin pozitif olacağını düşünüyoruz.

Kurum beklentimizin altında ancak piyasa beklentisini aşan satış gelirleri

2Ç20’de Otokar’ın konsolide satış gelirleri yıllık bazda %22 azalışla 677 milyon TL seviyesinde, kurum beklentimizin %12 altında, piyasa beklentisinin ise %4 üzerinde gerçekleşti (Kurum beklentimiz: 768 milyon TL, piyasa beklentisi: 649 milyon TL). Ürün grupları bazında satış gelirleri dağılımına göre, otobüs ürün grubunun satış gelirleri, önceki yılın aynı dönemine göre %27 düşüşle 229 milyon TL seviyesine gerilerken, savunma sanayi araçlarından elde edilen satış gelirleri %17 düşüşle 389 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Bu bağlamda, ticari araç segmentinin
satış gelirleri içerisindeki ağırlığı yıllık bazda 3 puan azalışla %34 seviyesine gerilemesiyle, savunma sanayi araçlarından elde edilen satış gelirlerinin payı da %57,4 seviyesine yükseldi. Bu dönemde ihracatların satış gelirleri içerisindeki ağırlığı geçen yılın aynı dönemine göre değişim göstermeyerek %85 seviyesinde gerçekleşti. İhracat gelirleri içerisinde zırhlı araç satışları %70 ağırlık ile belirleyici olmaya devam ederken, otobüs satışlarının payı %30 seviyesinde gerçekleşti (2Ç19’da ihracatlar içerisinde zırhlı araç satışlarının ve otobüs satışlarının payları sırasıyla %66 ve %34 seviyelerinde bulunuyordu). Hacimler cephesinde, Otokar’ın toplam üretim hacminin bu dönemde yıllık bazda %30 düşüşle 334 adet seviyesine gerilemesi ışığında toplam satış hacmi %37 düşüşle 349 adet olarak gerçekleşti. 8×8 zırhlı araç teslimatlarına 2Ç20’de de devam eden şirketin bakiye siparişleri, Haziran sonu itibarıyla, önceki yılın aynı dönemindeki 374 milyon dolar seviyesinden 239 milyon dolar seviyesine geriledi.

Güçlü FAVÖK performansı

Bu dönemde salgının ciro performansı üzerindeki yansıması karşısında, satış ve pazarlama giderlerindeki yıllık bazda %50 seviyesindeki düşüşün desteğiyle FAVÖK yıllık bazda %9 düşüşle 203 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Açıklanan rakam bizim beklentimizin ve piyasa beklentisinin sırasıyla %11 ve %30 üzerinde gerçekleşti (Kurum beklentimiz: 179 milyon TL, piyasa beklentisi: 155 milyon TL). Bunun sonucunda, FAVÖK marjı da yıllık bazda 4 puan artışla %30 seviyesine yükseldi.

OTKAR için 204,30 TL olan hedef fiyatımızı ve ‘AL’ tavsiyemizi sürdürüyoruz

Pandemi sürecinin üretim performansındaki olumsuz yansımalarına karşın, Otokar’ın bu süreçte operasyonel karlılığında görülen ivmelenmeyi ve ihracat gelirlerinde güçlü seyrin devam etmesini olumlu olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca, net borç/FAVÖK rasyosunun yıllık bazda 2,06x seviyesinden 2,78x seviyesine yükselmesine karşın şirketin ağırlıklı olarak TL finansman kullanmasının da karlılık açısından güvenli tarafta kalınmasını sağladığını düşünüyoruz. Bu bağlamda, Otokar için 204,30 TL olan hedef fiyatımızı ve ‘AL’ tavsiyemizi sürdürüyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım

The post Otokar 2. Çeyrek Finansal Sonuçları appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments