Beklentilerin üzerinde gerçekleşen net kar

Petkim yılın ikinci çeyreğinde, beklentimiz olan 117,2 milyon TL’nin ve ortalama piyasa beklentisi olan 113,4 milyon TL’nin üzerinde, yıllık bazda %53,9 azalışla 147,2 milyon TL net kar açıkladı.

Satış gelirleri beklentiler ile genel anlamda uyumlu

İkinci çeyrekte satış gelirleri, hem ortalama piyasa beklentisi hem de beklentimiz ile uyumlu, yıllık bazda %27,9 azalışla 2.242 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. 2Ç20’de satış hacmi yıllık bazda %3,9 azalışla 548 bin ton seviyesinde gerçekleşen, üretimden satışlar %11,2 azaldı. Ortalama birim ürün fiyatları ise TL bazında yıllık %25,4 geriledi. Koronavirüs salgını nedeniyle küresel talepteki
daralma doğrultusunda üretim hacmi yıllık %17,6 gerilerken, ambalaj ve sağlık sektöründe görülen talep artışı nedeniyle termoplastik grubunda üretim yıllık %5,7 azalış ile sınırlı kaldı. Böylece, 2Ç19’da %105 seviyesinde gerçekleşen etilen tesislerinde kapasite kullanım oranı 2Ç20’de %92 seviyesinde gerçekleşti.

Beklentilerden iyi gelen operasyonel karlılık

FAVÖK yılın ikinci çeyreğinde, beklentimiz olan 268,4 milyon TL’nin ve ortalama piyasa beklentisi olan 286,0 milyon TL’nin üzerinde, yıllık bazda %26,9 azalışla 392,0 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, yıllık bazda gerileyen etilen-nafta makasına rağmen güçlü seyreden termoplastik-nafta makasının öncülüğünde yıllık bazda 0,2 puan artışla 2Ç20’de %17,5 seviyesinde gerçekleşti.

Finansman gideri net karı baskılamaya devam etti

Operasyonel olmayan tarafta ise, geçen yılın aynı döneminin aksine 2Ç20’de 25,6 milyon TL seviyesinde gerçekleşen ağırlıklı kur farkı gelirlerinden oluşan net diğer faaliyetlerden gelir net karı destekledi. Bununla birlikte, yıllık 10,9 milyon TL artışla 2Ç20’de 134,9 milyon TL seviyesinde gerçekleşen net finansman gideri ve artan efektif vergi oranı net karı baskıladı.

Sonuçları pozitif olarak değerlendiriyoruz

Beklentilerin üzerinde gelen sonuçlardan dolayı finansalların hisse performansına etkisinin pozitif olacağını düşünüyoruz. Mevcut durumda PETKM için 12-aylık hedef fiyatımız 4,00 TL seviyesinde bulunuyor. Ancak, şirketin bugün düzenleyeceği telekonferans sonrasında tahminlerimizi ve hedef fiyatımızı gözden geçirip güncelleme notu paylaşıyor olacağız.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım

The post Petkim 2. Çeyrek Finansal Sonuçları appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments