Piyasa Gündemi

Aşı çalışmalarına ilişkin olumlu haber akışları dün küresel risk iştahını destekledi. Ancak vaka sayılarında devam eden artış, ikinci dalga endişeleri ve ekonomilerde gözlenen toparlanmanın yavaşlayabileceğine dair gündeme gelen korkular risk iştahı ve piyasalar üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Ekonomik veri akışları ve salgın kaynaklı gelişmeler yakından izlenmeye ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici olmaya devam edecektir.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  

–    11:00 Türkiye- Bütçe Dengesi Önem: Orta
    14:45 Euro Bölgesi – ECB Faiz Kararı Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Verilerde gözlenen toparlanma ile ikinci dalga endişeleri altında son haftalarda dalgalı bir seyir izleyen küresel hisse piyasalarında, aşı ile ilgili haber akışlarına bağlı olarak dün alıcılı bir fiyatlama etkili oldu. BIST-100 Endeksi ise dün tatil nedeniyle işlem görmedi. Bu sabah piyasalarda tekrar satış baskısının etkili olduğu izleniyor. ABD borsaları dün günü %1’lere yaklaşan yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri %0,60 civarında satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne bir miktar satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 6,86 – 6,87 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 6,85’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Haftaya sert bir yükselişle başlayan BIST 100’de Salı günü yurtdışı piyasalarla uyumlu sıkışık ve hafifi satıcılı bir seyir izlendi. Dün yurtiçi piyasalar kapalıyken yurtdışında ABD’deki aşı haberlerine bağlı iyimserlikler vardı. Bu sabah ise Asya’dan başlayarak hafif satıcılı bir tablo mevcut. BIST 100’ün geçtiğimiz hafta yaşadığı sert kayıpların ardından bir dengelenme sürecine girdiğini düşünüyoruz. Geçtiğimiz haftanın zirvesi olan 120 bin civarının yakın vade için güçlü direnç olacağını ve bölgeye yaklaşıldıkça satış baskısının artacağını düşünüyoruz. Aşağıda ise 117.500 ve altında 115.500 ilk güçlü destekler. Bu seviyelerin altındaki kapanışlar endeksteki zayıflamanın işareti olarak değerlendirilebilir.

Önemli Sektör Şirket Haberleri

AKBANK / AKBNK 14.07.2020 19:30:14 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından; Covid-19 Etkilerinin Sınırlandırılması Hakkındaki Kurum talimatına aykırı işlem tesis edilmesi gerekçesiyle Bankaya 155.500.000 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. İdari para cezası yasal hakları saklı kalmak koşuluyla %25 peşin ödeme indiriminden yararlanılarak ödenecektir. İdari para cezasının Banka finansal tabloları üzerinde önemli bir etkisi olmayacağı açıklanmıştır. (SINIRLI NEGATİF)

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

The post Piyasa Gündemi: Gelişmeler Risk İştahında Dalgalanmaları Beraberinde Getiriyor appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments