TMSF, Royal ve Atlas Halı'yı satışa çıkardı

Türkiye biraz sonra açıklanacak Temmuz enflasyon ve ISO-Markit Temmuz PMI anketi sonuçlarına göre hareket edecek.  Ancak, gün ilerledikçe biz Bayram’dayken finans basınında çıkan Türkiye’nin ödemeler dengesi krizine yaklaştığına dair haber ve yorumların döviz pazarında yeni bir çalkantı tetiklemesi olasılığını gözden kaçırmayalım. Bu bağlamda, Temmuz geçici dış ticaret dengesi açıklanacak mı, açıklanırsa dış açık $4 milyarı geçecek mi, merakla bekliyoruz. Genelde piyasaların yönü hakkında olumsuz görüşe sahibiz.

 

Dünya piyasalarına baktığımızda ise

PMI verilerinin beklentilerden güçlü gelmesi ve ekonomik aktivitede ivmelenmeye işaret etmesi ile koronavirüs yayılım hızındaki olumsuz görünüme rağmen, global piyasalarda risk iştahı güçlendi. Ayrıca ABD’den 1 trilyon dolar civarında yeni teşvik paketi ile ilgili anlaşmaya varılması konusundaki beklentiler de sürüyor. S&P 500 endeksi dün %0.7 yükseldi. Oynaklık göstergesi VIX endeksi 24.3 seviyesinde, 10 yıllık ABD tahvil faizi de %0.56 seviyesinde yataya yakın kaldı. EUR/USD de 1.1770 ile düne göre yükselse de, ay sonunda ulaştığı 1.19 seviyelerine göre gerilemişti. Brent petrol fiyatı ise 43.8 dolar civarında seyretmeye devam ediyor.

USD/TL bayram tatili sırasında 7.00 seviyesinin hafif üzerine çıksa da bugün açılışta 6.9750 seviyesinde güne başladı. 5 yıllık Türkiye CDS’i dün 561 baz puan ile bayram öncesine göre fazla değişmedi. 2 yıllık tahvil faizi %11.5 bayram öncesi kapanışta seviyesindeydi.

Bugün ABD’de Haziran ayı fabrika siparişleri açıklanacak. Haftanın geri kalanında ise, yarın ABD’de açıklanacak imalat dışı ISM ve Cuma günü açıklanacak istihdam raporu önemli olacak. İmalat dışı ISM’in önceki ayki 57.1’lik oldukça yüksek seviyesinden Temmuz ayında 55’e gerilemesi bekleniyor. Temmuz ayında tarım dışı istihdamda ise 1.5 milyon kişilik artış olacağı, bu doğrultuda işsizlik oranının 0.6 puan düşüşle %10.5’e gerileyeceği öngörülüyor.  (QNB Finansbank)

 

Dolar/TL

Dolar/TL kuru dün 6,9493 ve 7,0004 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,9559 seviyesinden tamamladı. Dolar/TL kuru bayram tatili sırasında 6,94-7,01 bandında dalgalı seyrini sürdürdü. Yurtdışında geçtiğimiz hafta açıklanan ABD 2.çeyrek öncü büyüme verisinin 2.Dünya Savaşı’ndan bu yana en sert daralmaya işaret etmesinin ardından küresel dolar endeksi 92,5 seviyeleriyle son 27 ayın en düşüklerine gerilerken cuma günü tepki alımları ve dün olumlu PMI rakamlarıyla endekste 94 seviyelerine doğru yükselişler izledik. Bugün yurtiçinde sabah açıklanacak temmuz ayı imalat PMI ve enflasyon rakamları önemli olacaktır. Yurtdışında ise ABD fabrika siparişleri izlenecek. Sabah 08:40 itibariyle küresel dolar endeksi 93,5 seviyelerinden, Dolar/TL kuru ise 6,97 seviyelerinden işlem görüyor.  (Gedik Yatırım)

 

EUR/USD gücünü koruyor –Ünlü & Co

ABD’de korona virüs vakalarının artmaya devam etmesini yanında GSYH’nın %32,9 gibi rekor bir seviyede daralması, işsizlik maaşı başvurularının son iki haftada yönünü yukarı çevirmesi, teşvik paketine ilişkin olarak Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasındaki görüş ayrılıklarının sürmesi ve Trump’ın Kasım ayında yapılacak seçimlere ilişkin belirsizlik yaratan söylemleri dolar üzerindeki baskının sürmesine neden oluyor. Diğer taraftan ECB Başkanı Lagarde ise varlık alımlarının 2021 ortasına kadar devam etmesi gerektiğine vurgu yapması dikkat çekti. Tüm bu konu başlıkları paritenin güçlü kalmasını sağlarken kısa vadede bu tablonun değişmesini beklemiyoruz.

USD/TL enflasyon rakamı öncesinde sakin seyrediyor. TL açısından günün en önemli konu başlığını Temmuz ayı enflasyon rakamı oluşturuyor. Ancak beklentilerden çok farklı bir rakam görmez isek enflasyonun kur üzerindeki etkisinin limitli kalacağını tahmin ediyoruz. Kaldı ki, yıllık bazda enflasyonda belirgin bir düşüş görecek olsak bile bunun TCMB’nin para politikası duruşuna önemli bir etkisi olmayacağını tahmin ediyoruz. Öyle ki, TCMB’nin Enflasyon Raporu’nda 2020 sonu enflasyon tahmini için %7,4’ten %8,9’a yaptığı güçlü revizyonu yılın geri kalanında faiz indirimi yapılmayabileceği şeklinde yorumlamak mümkün.

 

Temmuz TÜFE anketleri:  Aylık TÜFE yükselecek, yıllık düşecek

DSÖ:  Belki aşı hiç bulunmayacak

 

International Insitute of Finance:  Gelişen Piyasalara sıcak para girişi yavaşladı

 

Soli  Özel ve Şant Manukyan:  FED Kararı Sonrası Küresel Para Olarak Doların Geleceği

 

The post Piyasalarda bugün ne olacak? appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments