Fed Başkanı Powell, merkez bankasının finansal koşulları izlediğini söylerken, ekonominin Covid-19 salgınından tam bir iyileşme elde etmekten hala çok uzak olduğunu da sözlerine ekledi.

Wall Street Journal web seminerinde “Çok çeşitli finansal koşulları izliyoruz ve hedeflerimizden çok uzak olduğumuzu düşünüyoruz. Piyasalardaki düzensiz koşullar veya hedeflerimize ulaşmamızı tehdit eden finansal koşullardaki kalıcı sıkılaşma beni endişelendiriyor” dedi.

İşte bu endişe sözü tahvil piyasalarında uzun vadelilerde satış tepkisi yarattı.  Hisse senedi endeksleri 2021 getirilerinin önemli kısmını silerken, dolar endeksi yükseldi. Daha güçlü ekonomik büyüme ve daha hızlı enflasyon beklentilerinin artmasıyla tahvil getirileri son haftalarda yükselmekteydi.

Yatırımcılar, merkez bankasının enflasyon %2’yi geçene kadar politikayı gevşek tutma taahhüdünü sorgulamaya başladıkları için, ilk Fed faiz artırımı beklentilerini 2023’ün başlarına taşıdılar.

Enflasyon endişeleriyle ilgili sorulara yanıt olarak Powell, fiyatların önümüzdeki yıl artma olasılığının daha yüksek olduğunu ancak yükseldiği yerde kalmasının beklenmediğini “ve kesinlikle enflasyon beklentilerini önemli ölçüde %2’nin üzerine çıkaracakları noktaya gelemeyeceğini” söyledi.

Tahviller hemen satış yedi

Powell’ın açıklamalarıyla beraber enflasyon beklentileri artınca, 10 yıllık Hazine tahvilleri kayıpları yükseldi. Fed başkanının, eğer isterlerse uzun vadeli faizleri düşürmesi konusunda bankanın ne yapabileceği hakkında bilgi vermemesi konusunda hayal kırıklığı yarattı. Dolar yükselmeye devam etti ve ABD hisseleri kayıplarını artırdı.

Fed başkanı, ABD’deki istihdam hakkında iyimserliğini ifade ederken, ekonomi salgından kurtulurken daha gidecek daha uzun bir yol olduğunu yineledi.

“Hala riskler varken, önümüzdeki aylarda istihdam artışı beklemek için iyi bir neden var” dedi.

Powell, işgücü piyasasının 2021’de maksimum istihdama döneceğini düşünmediğini söyledi.

Pandemiden zarar gören ABD ekonomisi, yılın başından bu yana zaman zaman güçlü olduğunu gösterdi. Perakende satışlar Ocak ayında son yedi aylık dilimde en hızlı artarken, Şubat ayında üretim son üç yılın en hızlı artışını yaşadı.

İstihdam piyasası ise geride kaldı.  İşsizlik yardımları için yapılan talepler tarihsel olarak çok yüksek seviyelerde takılı. Bordrolar, Aralık ayındaki 227.000 düşüşün ardından Ocak ayında zar zor 49.000 arttı. Şubat ayı aylık istihdam raporunun yayınlanmasıyla birlikte Cuma günü iş piyasasında yeni bir hareket oluşacak.

Bloomberg

The post Piyasalarda Powell depremi appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments