Piyasalarda son durum (Dolar kaç TL? 11 Kasım 2020 dolar - euro fiyatları)
Piyasalarda son durum (Dolar kaç TL? 11 Kasım 2020 dolar - euro fiyatları)

Dolar – euro kaç TL? 11 Kasım 2020 Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum. BDDK’nın yabancı bankalar için swap limitlerini esnetme kararı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası dolar/TL 7,83 seviyelerine kadar çekildi. Euro/TL 9,28 düzeyinde el değiştiriyor. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi ise, 1.280 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Dolar kuru ekonomi yönetimindeki değişiklikler ve ilk mesajların ardından sert dalgalanmasını sürdürüyor.

Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda yaşanan değişimlerin ardından ekonomi yönetiminden gelen mesajlara odaklanan yurt içi piyasalarda oynaklık düşmeye başladı.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’dan sonra Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan gelen mesajların etkisiyle dolar/TL, dünkü piyasa kapanışın ardından 8,18 düzeyinde dengeli bir seyir izledi. 

Sabahın erken saatlerinde yatay başlangıç yapan dolar/TL, BDDK’dan gelen yabancı banka swap limitlerini esnetme hamlesiyle birlikte 8,10 seviyelerinin altına indi. Saat 17:00 itibarıyla da 7,83 seviyesine kadar geriledi. Son düşüşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atacağı adımlarda TCMB’nin yanında olacaklarını açıklaması etkili oldu. Kur şu dakikalarda 7,90 seviyelerinde seyrediyor.

Euro/TL de 9,22 seviyesinin altına kadar gerilemesinin ardından 9,28 civarında el değiştiriyor.

BORSA İSTANBUL’DA REKOR

Küresel piyasalardaki iyimser hava ve yurt içinde kurlarda yaşanan gerilemenin desteklediği hisse senedi piyasalarından da rekor devam ediyor. Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi, yüzde 0,55’lik artışla 1.249 puanla açılışta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Endeks, Erdoğan’ın piyasa mesajları sonrasında 1.280 puana kadar tırmandı.

VİDEO: PİYASALAR CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN MESAJLARINI NASIL KARŞILADI?

Facebook Comments