Wednesday, December 1st, 2021

Popüler uygulama için açılan yeni dava: Veri ihlali sayıldı!

TikTok’a açılan yeni davada ‘çocukların verilerini yeterli bilgi vermeden toplayıp kullandığı’ söylenen uygulamanın tehlikesine de dikkat çekildi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre İngiltere Çocuk Komisyonu’nun eski üyesi Anne Longfield, TikTok aleyhine dava açtı. Açılan davada yıllardır TikTok’a karşı yönlendirilen iddialar da bulunuyor. Dava dilekçesinde TikTok’un, çocukların telefon numaraları, videoları, konumları ve biyometrik bilgileri gibi verileri uygulama aracılığıyla “yeterli uyarıda bulunulmadan” topladığı söyleniyor ve bu sebeple veri ihlallerinin yaşandığına dikkat çekiliyor.

Etkilenen kullanıcılar adına tek tek dava açılacak

Pek çok uygulama gibi TikTok da kişisel bilgileri toplarken kullanıcılara karşı yeterince şeffaf davranmıyor. TikTok tarafında ise kullanıcı yaşlarının çok düşük olması ve istismar edilen duyguların da bulunduğu belirtliyor.

İngiltere ve Avrupa Birliği’nde popüler uygulama için milyonlarca çocuk adına açılan davada TikTok suçlu bulunursa, etkilenen çocukların her biri adına firmadan tazminat talep edilebilecek.

Facebook Comments