Wednesday, December 1st, 2021

Redmi Note 10 için AOSP tabanlı ilk ROM çıktı

Android’in sağladığı özgürlüklerden en iyisinin custom ROM’lar olduğunu söylesek belki de yanlış olmaz. Teknoloji üreticilerinin akıllı telefonlarına yüklediği stok yazılımdan sıkılanlar için custom ROM hep bir çıkış olmuştur. Xiaomi’nin yeni orta segment telefonu Redmi Note 10 kullananlar da bu avantajı ilk kez deneyimleyecek.

Pixel 5a ile çekilen ilk fotoğraf ortaya çıktı

Redmi Note 10 için resmi Pixel Experience ROM’u çıktı

Redmi’nin yeni orta segment telefonu, serinin diğer modelleri gibi uygun fiyatıyla dikkat çekmişti. Henüz yeni bir cihaz olan Redmi Note 10 için bazı custom MIUI ROM‘ları dışında seçenek bulunmuyordu. Bu durumu değiştiren ekip Pixel Experience oldu. Pixel Experience’ın en son derlemesiyle desteklenen cihazlara “mojito” da eklenmiş oldu.

redmi note 10 pixel experince

Saf Android 11 tabanlı ROM’u kullanmak isteyenlerin TWRP üzerinden flashlama işlemi yapması gerekiyor. Eğer daha önce custom ROM yükleme işlemlerini yaptıysanız bu terimler size tanıdık geliyor olabilir. Pixel Experience’ı yüklemek için de rutin işlemleri takip etmek gerekiyor.

AOSP tabanlı ROM’lar temelde saf Android olsalar da üçüncü parti ekstra özellikler de görebiliyoruz. Pixel Experience bunun aksine en saf deneyimi sunmayı amaçlayan yazılımlardan bir tanesi. Yazılımdaki bu saflığı tercih etmek ise size kalmış.

Geçtiğimiz Mart ayında duyurulan Redmi Note 10, Snapdragon 678 işlemci ve 6/8 GB RAM seçenekleri ile karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte cihazda 128GB depolama kapasitesi bulunmakta. Cihazın 5000 mAh kapasitesinde bataryaya sahip olması orta segmentte yüz güldüren bir detay. Cihazın arka tarafında 48 MP geniş açılı kamera, 8 MP ultra geniş açı kamera, 2 MP derinlik algılayıcı, 2 MP makro açı kamera ve çift ton flaş bulunmakta. Ön tarafta ise 13 MP kamera bulunuyor.

AOSP tabanlı ROM nedir?

redmi note 10

Android’in saf hali olan AOSP (Android Open Source Project) özellikle Google Pixel cihazlarla tanınıyor. Hızlı ve basit bir arayüzle günlük kullanım ve oyun için tasarlanmış olan saf Android, sadeliğiyle kullanıcıların gözdesi konumunda. Akıllı telefonlar kutudan saf Android ile çıkmasa dahi yazılım geliştiricilerinin çalışmaları sonucu AOSP, neredeyse tüm cihazlara gelebiliyor. Fakat bunu yüklemenin riskli ve zor olması yaygınlaşmalarındaki en büyük engel.

Sizin Redmi Note 10 için en çok beklediğiniz custom ROM hangisi?

The post Redmi Note 10 için AOSP tabanlı ilk ROM çıktı appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments