David Schwartz hem Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) hem de kendi şirketi Ripple’ın kripto para birimi XRP konusunda kripto para ekosisteminde oluşan maksimalizmi kınadığını ifade ediyor. Schwartz’a göre bu tür durumlar gelecek için engelleyici birer unsur olarak karşımıza çıkabilir.

“Daha İyileri Olabilir”

XRP Ledger’in orijinal mimarlarından biri olan Schwartz, Ripple ve XRP’nin teknolojisinin henüz ilk aşamalarında olduğuna ve gelişebileceğine inandığını ifade ediyor. Ancak Ripple’ın baş teknoloji sorumlusunun David Gokhshtein’a yaptığı açıklamalara göre, maksimalizm gibi tutumlar gelecekte ve hatta daha iyi teknolojiye sahip olabilecek mevcut projelerde bir engel olarak karşımıza çıkabilir.

Kendisinin bir maksimalist olmadığını ifade eden Schwartz konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, teknolojinin hala çok olgunlaşmadığını dile getirdi. CTO, Bitcoin ve Ethereum maksimalistleri arasında da en çok endişelendiği konunun da sadece Bitcoin’e ya da Ethereum’a odaklanarak diğer projeler için kapıyı kapatmaları olduğunu ifade ediyor. CTO, sadece XRP’ye odaklanmadığını ve kimseden XRP’den başka proje ile ilgilenmemesini istemeyeceğini, çünkü bir sonraki projenin daha iyi olabileceğini belirtiyor.

Schwartz konuyla ilgili olarak, “Her şeyi doğru yaptığımızı söylemeyeceğim. Pek çok şeyi doğru yaptığımızı düşünüyorum, bazı şeyleri daha iyi hale getirdik, işleri daha da kötüleştirmedik. Ama belki de işleri bizden daha iyi yapan başka projeler de olabilir. Ve bu iyi. Ben bir teknoloji maksimalistiyim. En iyi teknolojilerin kazanmasını istiyorum ve Ripple’a veya XRP’ye fayda sağladığında veya yatırım yaptığım projelere fayda sağladığında bile diğerlerine kapıyı kapatarak kontrol etmek istemiyorum. Bu içgüdüye direnmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

SEC ve Ripple

Schwartz ayrıca Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yakın zamanda Ripple aleyhine açtığı dava hakkında da kısaca yorum yaptı. Bilindiği gibi SEC, XRP‘nin piyasaya sürüldüğünde kayıtsız bir menkul kıymet olduğunu ve bugüne kadar bir menkul kıymet olarak kaldığını iddia ediyor.

Ripple CTO’su, yasaların kötü olmadığını ancak belirsiz olduğunu düşünüyor. Schwartz en başından beri parametrelerin ne olduğunu sorsalar da ve bir belirsizlikle karşı karşıya olsalar da Amerikalı düzenleyicilerin eninde sonunda “Yaptığınızın yasadışı olduğunu anlamanız gerekiyor.” diyeceğini belirtiyor.

XRP Fiyat

SEC’in Ripple ve iki üst düzey yetkilisine açtığı dava ve bu olayların etkisi ile borsaların XRP ile ilgili negatif adımlar atmasının ardından XRP fiyatı deyim yerindeyse serbest düşüşe geçti. 060 dolar seviyelerinden 0,17 dolara kadar gerileyen XRP’nin son zamanlarda kendisini biraz toparladığı ve 0,23 doların üzerinde işlem gördüğü görülüyor.

Facebook Comments