Sunday, November 28th, 2021

Ripple Yöneticileri İle İlgili Yeni İddia: XRP Davası Nasıl Sürecek?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada yeni adımlar atılıyor.

SEC, Ripple Yöneticilerinin Evraklarını Talep Etti

SEC tarafından açılan menkul kıymet davasında bütün gözler 30 Nisan 2021 tarihine çevrilse de bu tarih öncesinde de önemli detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. SEC’nin kıdemli duruşma avukatı Jorge Tenreiro konu hakkında yaptığı açıklamada Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortağı Chris Larsen’in gerekli evrakları sağlamadığını belirtti.

Tenreiro, Ripple yöneticilerinin yabancı borsalardaki hesaplarını açıklamaları ve evrakları vermeleri gerektiğini ancak bunlarla ilgili gelişme kaydedilmediğini vurguladı. Bu evrakların ABD’nin dışında alım satım yapılıp yapılmadığı konusunda önemli kanıt konumunda olmasına rağmen Ripple yöneticilerinin bunları vermemiş olması, SEC’nin tepkisini çekti.

Ripple Kurucuları XRP Sattı mı?

SEC, elde ettiği bilgilere göre Larsen ve Garlinghouse’ın milyonlarca dolar değerinde XRP’yi ABD dışındaki alım satım platformlarında sattığını iddia etmekte. Ripple yöneticileri bu iddiaları reddetse de SEC ilgili evrakların yayınlanması durumunda olayların ispatlanacağını vurgulamakta.

SEC yetkilisi, Sulh Ceza Hakimi Sarah Netburn’den bu belgelerin ibrazı konusunda karar vermesini talep etti. SEC’nin bu konuda zafere ulaşması ise kesinlikle Ripple yöneticileri için ya tamam ya da devam anı olabilir. Ripple yöneticilerinin gerçekten de ABD dışındaki kripto para borsalarında yüklü satışlar yaptıklarının ortaya çıkması, XRP yatırımcılarının gözünde de güzel karşılanmayacaktır.

SEC, bu kapsamda 14 farklı kripto para borsasından belge talebinde bulundu ve buna ek olarak Ripple’ın ODL isimli ürününün gerçekten kullanılıp kullanılmadığının da araştırmasında ilerleme kaydetti. ODL direkt olarak XRP kullanan bir ürün olarak tanıtılsa da SEC bu konuda şüphelere sahip.

Facebook Comments