Küresel ölçekte yatırımcıların nakit seviyeleri 2013 “taper tantrum” öncesi seviyelere düştü.

Bank of America’nın Şubat ayı fon yöneticisi anketine göre, yatırım portföylerindeki nakit seviyeleri, 2013 yılının “parasal daralma” (taper tantrum) krizinin hemen öncesinden bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

Dünya hisse senetleri 2021’de arka arkaya rekor seviyelerde yükseliyor, merkez bankaları destek vermeye devam ediyor ve hükümetler, COVID-19’un neden olduğu hasarın ardından ekonomileri hızlandırmak için sisteme para enjekte ediyor. Bu da yatırım fonlarının gözü kapalı risk almasına neden oluyor.

BofA’nın baş yatırım stratejisti Michael Hartnett, on yıl içinde en yüksek öz sermaye ve emtia tahsislerine sahip olan müşterilere, “Olumsuz olmanın tek nedeni… olumsuz olmanın bir nedeni olmaması” dedi.

BofA’nın Salı günü yayınlanan ve 645 milyar dolarlık varlıkla 225 fon yöneticisini kapsayan anketinde şimdiye kadarki en yüksek seviye olarak katılımcıların net %91’i daha güçlü bir ekonomi bekliyor.

Yatırımcılar, Fed’in tahvil alımını azaltmaya başlamasından veya azaltma niyetini işaret ederek yeni bir “taper tantrum” başlatmasından hemen önce, nakit seviyelerini Mart 2013’ten bu yana en düşük olan %3,8’e düşürerek riski artırma kapasitesine sahip olduklarını yansıttılar.

Bununla birlikte, yatırımcılar 2013 olayının yankılarını duyuyor. Şimdilik en büyük riski koronavirüs aşılarının piyasaya sürülmesindeki gecikmeler olarak tanımlarken, ikinci en büyük “kuyruk riski” olarak yeni bir taper tantrum görüyorlar.

Arka planda kaynayan bu sorunlara ve piyasalardaki büyük kazanımlara rağmen, BofA’nın 5-11 Şubat tarihleri arasında yürüttüğü anket, katılımcılarının yalnızca %13’ünün ABD hisse senedi piyasası balonundan endişe duyduğunu tespit etti. Yaklaşık %53, ABD hisse senedi piyasalarının geç aşama boğa piyasasında olduğunu söylerken, %27 bunu erken aşamalarda gördü.

Özellikle, ankete katılan yatırımcıların net %25’i “normalden daha yüksek” riskler aldıklarını söyledi ki bu anket tarihinde şimdiye kadarki en yüksek yüzde. “Teknoloji hisselerinde uzun pozisyon”, “en kalabalık ticaret” olarak ortaya çıkarken, bunu “bitcoinde uzun pozisyon” ve ” ABD dolarında kısa pozisyon” izledi.

Deutsche Bank tarafından yürütülen benzer bir anket, yatırımcıların finansal piyasalarda çok sayıda balon olduğu konusunda hemfikir olduklarını gösterdi.  Bu ankete göre de Bitcoin ve ABD teknoloji hisse senetleri balon tartışmalarının zirvesinde. Anket ayrıca “taper tantrum” korkularının azaldığını da yansıttı. Ankete katılanların yaklaşık %26’sı bu yıl içinde taper tantrum benzeri bir hareket beklerken, Ocak ayında bu oran üçte bir ile daha yüksekti.

Reuters

The post Risk iştahı coşunca, yatırım fonlarında nakit kalmadı! appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments