Sunday, November 28th, 2021

RTX 3080 Ti, sanal madencilerinin yüzünü güldürecek

Her geçen gün popülerliğini artıran kripto paralar, yeni sektörlerin de önünü açıyor. Bunların en başında ise dijital madencilik geliyor. Yeni nesil ekran kartları ve kripto paraların yükselmesiyle birlikte hiç olmadığı kadar revaçta olan bu madencilik türü, altın çağlarını yaşıyor. Ancak bu durum bazı sorunları da beraberinde getiriyor.

Hali hazırda stok sorunları yaşanan ekran kartları, bir de dijital madencilerin artmasıyla bulunması imkansız hale geldi. Bu sorunu çözmek isteyen Nvidia, yeni nesil kartların madencilik kapasitesini sınırlama kararı almıştı. Ancak son gelen haberler Nvidia RTX 3080 Ti modelinin bir istisna olacağını ortaya çıkardı.

Çinli maden kaçakçıları, 300 ekran kartı ile yakalandı

Nvidia RTX 3080 Ti, hash sınırlaması bulundurmayacak

3000 serisindeki stok sorunlarını çözmek isteyen Nvidia, madencilere özel seri tanıtacaklarını ve oyunculara yönelik kartların bazı sınırlamalarla geleceğini açıklamıştı. Bu açıklamadan kısa süre önce RTX 3060 Ti modelini tanıtan şirket, sözünde durdu ve kartın dijital madencilik yeteneklerini kısıtladı. Diğer Ti serisi kartlarında da benzer bir politika izlemesi beklenen ABD’li teknoloji devi, son hamlesiyle herkesi şaşırttı.

RTX 3080
Bir kripto para madencilik sistemi

VideoCardz‘ın gerçekleştirdiği bir sızıntı merakla beklenen ekran kartının, bazı özelliklerini ortaya çıkardı. GA102-225 model numaralı RTX  3080 Ti, iddiaya göre 10240 CUDA çekirdeğine sahip olacak ve 12GB LPDDR6X RAM ile gelecek. Kartın sahip olduğu özellikler heyecan verici olsa da, asıl dikkati başka bir detay çekti.

Sızıntıya göre yeni nesil ekran kartı, RTX 3060 Ti modelinin aksine sanal madencileri kısıtlayacak herhangi bir önlem içermiyor. Hash sınırlaması olmayan kart, herhangi bir müdahaleye gerek duymadan kolay bir şekilde kripto para madenciliği için kullanılabiliyor.

Kripto para madencileri havalara uçacak

Güncellenen kart selefine göre muazzam bir performans artışı da sağlıyor. Kıyas yapmak gerekirse önceki model RTX 3080, sadece 97 Mh/s hash değerine sahipken, bu oran Ti versiyonunda 118.9 Mh/s‘a kadar çıkıyor. Sanal madencilerin ağzını sulandıran bu değerler, kartın stoklara girdiği an tükenmesini garanti hale getiriyor. Son olarak bu bilgilerin sızıntı olduğunu belirtmekte fayda var. Kartın geleceğini doğrulayan Nvidia, henüz özellikler ve madencilik konusunda bir açıklama yapmadı.

The post RTX 3080 Ti, sanal madencilerinin yüzünü güldürecek appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments