Ekonomileri desteklemek adına atılan güçlü adımlar, salgın konusunda en kötünün geride kaldığına ilişkin iyimser beklentiler ve normalleşme hamleleri mart ayının son bölümünden itibaren risk iştahını ve küresel piyasaları destekleyen temel gelişmeler olarak sıralanabilir.

Nisan ayına ait veriler hayal kırıklığı yaratırken, özellikle son haftalarda mayıs ayına yönelik açıklanan bazı ekonomik verilerle artan ekonomik toparlanma beklentileri de piyasalarda güçlü yükselişleri beraberinde getirdi. Ancak geçtiğimiz hafta ABD’de bazı eyaletlerde artan vaka sayıları salgında ikinci bir dalga yaşanabileceğine dair korkuları tekrar gündeme taşıması risk iştahında zayıflama kaydederken, riskli varlıklardaki satış baskısını artırdı.

Yeni Haftada Ne Konuşacağız?

Ekonomileri desteklemek adına atılan güçlü adımlar, salgın konusunda en kötünün geride kaldığına ilişkin iyimser beklentiler ve normalleşme hamleleri mart ayının son bölümünden itibaren risk iştahını ve küresel piyasaları destekleyen temel gelişmeler olarak sıralanabilir. Özellikle son haftalarda açıklanan bazı ekonomik verilerin katkısıyla artan ekonomik toparlanma beklentileri de piyasalarda güçlü yükselişleri beraberinde getirdi. Ancak bu hafta geçtiğimiz haftalarda yaşanan güçlü yükselişlerin ardından piyasalarda kâr realizasyonları gözlenirken, ABD’de bazı eyaletlerde artan vaka sayıları salgında ikinci bir dalga yaşanabileceğine dair korkuları tekrar gündeme taşıdı. Artan bu kokular paralelinde risk iştahı zayıflama kaydederken, riskli varlıklarda satış baskısı artış kaydetti. ABD – Çin ilişkileri takip edilen diğer bir konu olarak gündemde kalmaya devam ederken, salgın kaynaklı gelişmeler ve vaka sayılarındaki seyir piyasalar açısından öncelikli bir konu olacaktır. Son dönemde ABD’de meydana gelen protesto gösterileri neticesinde vaka sayılarında artışın devam edebileceği ve buna bağlı olarak ikinci dalga korkularının gündemdeki yerini koruyabileceği dikkate alınmalıdır. Salgın konusundaki gelişme ve haber akışları fiyatlamalar üzerinde temel belirleyici olacaktır. Tüm bunlara ek olarak toparlanma beklentileri açısından açıklanacak ekonomik veri akışları da yakından izlenecektir. Yeni haftada yurt içinde bütçe dengesi ve TCMB Beklenti Anketi; Avrupa’da Zew beklenti anketleri, TÜFE ve cari işlemler dengesi rakamları ile ABD’de sanayi üretimi, kapasite kullanımı, inşaat izinleri, konut başlangıçları ve haftalık işsizlik başvuruları takip edilecek. Ayrıca 16 Haziran Salı günü Japonya Merkez Bankası (BoJ) ve 18 Haziran Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası (BoE) toplantıları da önemli olacak. Merkez bankalarının faiz kararlı ve toplantı sonrasında verilecek mesajlar fiyatlamalar üzerinde etkili olacaktır. Özellikle son haftalarda tekrar gündeme gelen anlaşmasız ayrılık konusu İngiltere Merkez Bankası üzerindeki baskıyı artırmaktadır.

Teknik Takibimizde Olan Hisseler

Bu hafta teknik takibimizdeki hisseler: ENJSA, FROTO, KORDS, MGROS, PETKM

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

The post Sabah Raporu: İkinci Dalga Endişesi Küresel Risk İştahını Sınırladı appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments