Wednesday, December 1st, 2021

Samsung, milyonlarca dolarlık yeni bir yatırım için hazırlanıyor

Ortaya çıkarılan belgelere göre Samsung, ABD’nin Texas eyaletinede yeni bir güneş enerjisi santrali için 673 milyon dolarlık bir yatarım yapıyor.

Reuters tarafından incelenen belgelerde, Samsung’un 2023 yılının Aralık ayından itibaren üretilen elektriği satmayı amaçlayan ABD’nin Teksas eyaletinde 673 milyon dolar değerinde güneş enerjisi santralleri geliştirmeyi düşündüğü belirtiliyor.

SAMSUNG ÖNCESİNDE APPLE VE GOOGLE HAMLELER YAPMIŞTI

Samsung’un bir çip fabrikasına sahip olduğu ve 17 milyar dolarlık bir maliyetle başka bir tane kurmayı düşündüğü Austin’den iki saatten daha kısa bir mesafede kurulacağı da aktarılıyor. Belgeler, güneş enerjisi santrallerinin inşaatının Haziran 2022’de başlayacağını ve yaklaşık 700 megavatlık bir kombine kapasiteye ulaşabileceğini gözler önüne seriyor.

Samsung, yenilenebilir enerji noktasında attığı adımları daha planlı hale getirmek istiyor. Güneş ve rüzgar enerjisinin kullanımının artırılması için şirketler önemli çalışmalar yapıyor. Google ve Apple da benzer yatırımlar ile gündeme geliyor. Ülkeler küresel ısınmayı yavaşlatmaya yardımcı olmak için fosil yakıtlardan daha temiz yenilenebilir enerji kaynaklarına geçerken hızla artıyor.

Harvard Üniversitesi, Arizona Eyalet Üniversitesi ve Facebook tarafından yapılan bir araştırmaya göre, büyük miktarlarda enerji, gaz ve kimyasallar gerektiren mikroçip(işlemci,yongı) üretimi, veri merkezlerine ve cep telefonlarına atfedilebilen karbon salınımının büyük bir çoğunluğunu oluşturuyor.

Facebook Comments