Tuesday, November 30th, 2021

Sanal toplantıların çalışanlara etkisi ortaya çıktı

2019 yılının sonlarında ortaya çıkan koronavirüs milyonlarca kişinin hayatını değiştirdi. Evden çalışma sistemine geçilmesine neden olan küresel salgın, toplantıların da dijital hale gelmesine neden oldu. Çalışanların büyük bir kısmı evden çalışma sistemini sevdiğini ve devam etmesi gerektiğini savunurken, bir diğer büyük bir kesim de iş yükünün arttığını ve iş/ev kavramının ortadan kalktığını ve bu sebeple ofise geri dönülmesi gerektiğini savunuyor.

SANAL TOPLANTILAR MOLALARLA DAHA VERİMLİ OLUYOR

Tartışmalar sürerken çalışanlarının evden çalışma sistemine geçtiği Microsoft tarafından yeni bir araştırma yapıldı ve internet sitesinde yayımlandı. Araştırmaya göre çalışanların sanal toplantılara katılması incelendi. Çalışanların toplantıya girdiklerinde beyin dalgalarını izleyen Microsoft, katılımcıların stres düzeyini ölçtü.

Farklı toplantılara giriş yaptırılan bu kişilerin arka arkaya toplantılara girdiklerinde beyin dalgalarının değiştiği ve etkileşim kurma becerisinin de önemli düzeyde düştüğü belirlendi.

Yani sabahtan akşama kadar sanal toplantılara katılmak zorunda olan evden çalışan kişilerin saatler içinde algıları düşüyor ve iletişim becerileri de geriliyor. Öte yandan yapılan çalışmada katılımcılar meditasyon molaları verdiğinde, beyin dalgasında pozitif değişimler yaşandı.

Ara vermeden çalışmaya devam eden katılımcılarda ise durum oldukça vahimdi. Seviyeler saatler geçtikçe negatif olmaya başladı ve stres kat sayısı önemli ölçüde artış gösterdi.

Microsoft bu araştırmayı kendi çalışanlarının evden çalışma performansını inceleme yapmak için düşünse de bu raporun sonucu oldukça önemli. Kısa aralar vererek çalışan kişilerin performansı önemli ölçüde artıyor ve Microsoft bu noktada diğer yöneticilere ‘çalışanlarınıza mola verdirin’ mesajı veriyor.

Facebook Comments