Sunday, November 28th, 2021

SASA Polyester sermaye artırımına SPK onayı

SASA Polyester  sermayesinin 830.000.000 TL’den 1.120.000.000 TL’ye artırılmasına ilişkin başvurunun SPK tarafından onaylandığını duyurdu.

SASA Polyester tarafından yapılan açıklamanın detaylarına ilişkin olarak bedelsiz sermaye artırımı yoluyla yaklaşık %35 oranında sermaye artırımına gidildiği ifade edildi.

2021 yılında tam gaz devam ediyor.

Şirket saflaştırılmış tereftalik asit (PTA) ve elyaf yatırımları için kolları sıvadı. SASA Polyester Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şeker, yıllık 367 bin 500 ton kapasiteli yeni bir elyaf tesisi daha yapmak için çalışmalara başladıklarını açıkladı. Şeker, buranın da Amerikan Invista (Koch Industries) firmasıyla anlaştıkları 935 milyon dolarlık PTA tesisiyle aynı anda devreye gireceğini söyledi.

Üretim 2023’te başlayacak

PTA ve elyaf tesislerinde üretime 2023’te başlanacağını bildiren Şeker, şu bilgileri verdi: “SASA’nın 1,4 milyon ton olan üretimi, PTA üretimiyle beraber 3 milyon tona, bu son elyaf üretimiyle beraber de 3,5 milyon tona ulaşacak. Dolayısıyla hem Türkiye’nin hem bu bölgenin hem Avrupa’nın hem Kuzey Afrika’nın hem de Rusya’nın ihtiyaçlarını karşılayacak bir tesis olacak.

Şu anda yaklaşık 4 bin 250 kişi istihdam ediyoruz iki tesisin devreye girmesiyle de çalışan sayısı 6 binin üstüne çıkacak. Şirketin cirosu da ham madde fiyatlarıyla da bağlantılı 3,5 milyar doların üstüne çıkacak.”

Sonraki hedef; polyesterin hammaddesini üretmek

SASA’nın bundan sonraki hedefinin polyesterin hammaddesini üretmek olduğunu, bunun için de Yumurtalık ilçesindeki arazinin tahsis edilmesini beklediklerini açıklayan Şeker, 2030’lu yıllarda hayata geçirecekleri 12 milyar dolarlık yatırımla, Afrika’dan Amerika kıtasına kadar polyester ihtiyacını karşılayan Çin ile rekabet edecek bir şirket haline geleceklerini söyledi.

Özet Bilanço (tradingview)

Yatırım planları

  • 22 Mart’ta açıklanan KAP’a yapılan bildirimde toplam tutarı 330 milyon dolarlık yatırım kararı alındığı açıklandı.
  • Saflaştırılmış tereftalik asit (PTA) ve elyaf yatırımları için SASA Polyester Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şeker, yıllık 367 bin 500 ton kapasiteli yeni bir elyaf tesisi daha yapmak için çalışmalara başladıklarını açıkladı. Şeker, buranın da Amerikan Invista (Koch Industries) firmasıyla anlaştıkları 935 milyon dolarlık PTA tesisiyle aynı anda devreye gireceğini söyledi.

Şirket hakkında

SASA, polyester, elyaf, filament, polyester bazlı polimerler, ara ürünler ve özellikli ürünler konusunda dünyanın önde gelen üreticilerinden biridir.

Polyester sektöründeki üretimine 1966 yılında başlayan SASA, kuruluşundan bugüne, aralıksız yatırımlarıyla, hızlı büyüme sürecini hep sürdürmüştür.

30 Nisan 2015 tarihinde, Sabancı Holding bünyesinde bulunan SASA Polyester Sanayi A.Ş.’nin %51 oranındaki hisseleri, ERDEMOĞLU Holding A.Ş. tarafından satın alınmış, 2015 Ağustos ayında tamamlanan zorunlu pay alım süreci sonunda, ERDEMOĞLU Holding A.Ş.’nin SASA Polyester Sanayi A.Ş.’de sahip olduğu hisse oranı %84,80’e ulaşmıştır.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

PA- Ahmet ÇETİNKAYA

The post SASA Polyester sermaye artırımına SPK onayı appeared first on Para Ajansı.

Facebook Comments