Ekonomist ve önde gelen Bitcoin eleştirmeni Nouriel Roubini’ye göre, elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın Bitcoin aldığını açıklaması üzerine fiyatların yükselmesi sebebiyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), piyasa manipülasyonu konusunda Tesla CEO’su Elon Musk gibi kişileri araştırmalı.

Kriptolar Üzerindeki Musk Etkisi

Musk, son haftalarda Bitcoin (BTC) ve Dogecoin (DOGE) hakkında sürekli Twitter üzerinden açıklamalar yapıyor ve hatta geçtiğimiz günlerde Twitter biyografisini “Bitcoin” olarak güncelledi. Bu hamlelerin yanı sıra Tesla yıllık raporunu Pazartesi günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunarak Ocak ayında yaklaşık 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını açıkladı.

Dolayısıyla tüm hamleler aslında Dogecoin ve Bitcoin fiyatlarını ciddi şekilde arttırdı. Bu hamlelerden sonra SEC’in Musk hakkında bir soruşturma başlatabileceği gündemdeydi. Ünlü Bitcoin eleştirmeni Roubini SEC’in bu kesinlikle yapması gerektiğini düşünüyor.

“SEC, Piyasa Manipülasyonunu Araştırmalı”

New York Üniversitesi ekonomi profesörü Roubini, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’un, kripto para biriminin volatilitesini göz önünde bulundurarak ticari istihbarat şirketinin nakit rezervlerinin önemli bir bölümünü Bitcoin’e dönüştürdüğünü açıklamasının “sorumsuz davranışın” olduğunu ifade etti.

Öte yandan Roubini yaptığı açıklamalarda Tesla’nın satın alma işleminin de araştırılması gerektiğini ve bunun bir piyasa manipülasyonu olduğunu ifade etti.

Tether ve E-dolar

Bunlara ek olarak Nouriel Roubini CoinDesk TV’ye verdiği bir röportajda, bu yıl Tether (USDT) stablecoin’i çıkaran Tether ve kripto borsası Bitfinex’e dava açılırsa Bitcoin’in “çökebileceği” konusunda uyardı.

Öte yandan Roubini, dünyanın sonunda nakit parayı kaldıracağını ve ABD’nin bir “e-dolar” yaratacağını düşünüyor. Roubini’ye göre, merkez bankası dijital para birimleri, merkez bankacılarının para politikasını hızlı bir şekilde manevra etmesine ve ekonomik kriz zamanlarında negatif oranları normalleştirmesine izin verecek.

Facebook Comments