Kongre ve Beyaz Saray’daki “Borç Tavanı” etrafındaki gülünç ve ilginç tartışmaları hatırlayan kalmış mıdır? Tabi onlar iyi zamanlardı. Şu anda ise Pandemi Ekonomisi içindeyiz ve son 12 ayda ABD brüt ulusal borcu 4,45 trilyon dolarlık inanılmaz bir artışla 26,5 trilyon dolara yükselmiş durumda.

Ama soru şu: Bunların hepsi Hazine tahvilleri ve birileri onları satın almak zorunda kaldı, her birini. Ama kim aldı?

Hazine Bakanlığı ve Fed verilerini bir araya getirerek son 12 ayda söz konusu 4,45 trilyon dolarlık tahvili satın alanları bulmak mümkün.

Yabancı merkez bankaları, hükümetler, şirketler, ticari bankalar, tahvil fonları, diğer fonlar ve bireyler, Mayıs sonundan Haziran sonuna kadarki bir ayda stoklarına 90 milyar dolar ekledi. Haziran sonundan geriye dönük 12 ayda ise artış 413 milyar dolar eklediler. Bu birimler şu anda toplam 7.04 trilyon dolarla dev bir yığının üzerinde oturuyorlar.

Ancak inanılmaz derecede yükselen ABD Hazine borcu (30 Haziran’da 26.45 trilyon dolar) göz önüne alındığında, bu birimlerin borçtaki payları 2008’den bu yana en düşük seviyeye; %26,6’ya düştü. Üç aylık grafik, milyar dolar cinsinden yabancıların payını gösteriyor (mavi çizgi, sol ölçek); ve toplam ABD borcunun yüzdesi (kırmızı çizgi, sağ ölçek):

ABD’nin en büyük iki dış alacaklısı olan Japonya ve Çin, ABD borcunun %8,8’ine sahipti ve bu geçm,ş yılların en düşük seviyesiydi. 2015’in sonunda, Japonya v Çin’in toplam poszyonları hala toplam ABD borcunun %12,8’iydi.

Japonya, haziran ayında üst üste üçüncü ay 1,26 trilyon dolar ile varlıklarını korudu, ancak 12 aylık dönemde varlıklarını 138 milyar dolar artırdı.

Çin, haziran ayında 9 milyar $ azaltarak 1.07 trilyon $ ‘a ve 12 aylık dönemde 38 milyar $ azaltarak 2015’den beri devam eden trendi korudu.

Bundan sonraki en büyük 10 yabancı ülke, İngiltere (City of London finans merkezi), Belçika (Euroclear’a ev sahipliği yapan), İrlanda gibi ABD vergilerinden kaçmak için orada kurulan bir çok posta kutusu şirketlerine ev sahipliği yapan vergi cenneti ve finans merkezleri.  Parantez içinde Haziran 2019 itibarıyla ABD hazine tahvilleri seviyesi bulunmakta:

İrlanda: 330 milyar dolar (261 milyar dolar)
Lüksemburg: 268 milyar dolar (230 milyar dolar)
Hong Kong: 266 milyar dolar (217 milyar dolar)
Brezilya: 264 milyar dolar (312 milyar dolar)
İsviçre: 247 milyar dolar (232 milyar dolar)
Cayman Adaları: 222 milyar dolar (225 milyar dolar)
Belçika: 219 milyar dolar (200 milyar dolar)
Tayvan: 205 milyar dolar (175 milyar dolar)
Hindistan: 183 milyar dolar (163 milyar dolar)

ABD’nin Meksika ve Almanya ile olan mega ticaret açıklarına rağmen, ABD Hazine menkul kıymetleri nispeten küçük: Almanya 80 milyar doları ve Meksika 47 milyar doları elinde tutuyor.

ABD hükümeti fonları

Sosyal Güvenlik Fonu, federal sivil çalışanlar için emeklilik fonları, ABD ordusu için emeklilik fonları ve diğer hükümet fonları, Haziran’da 50 milyar dolar ve 12 aylık dönemde 112 milyar dolar ekleyerek, 5,95 trilyon dolara ya da yaklaşık toplamda %22,5’e ulaştı.

Genellikle “iç borç” olarak adlandırılan bu Hazine tahvilleri, bu fonların lehtarlarına ait varlıkları temsil eder. Bunlar ABD’nin gerçek borcudur ve ortadan kalkmaz.

Federal Rezerv ABD tahvillerini yükleniyor

Fed Haziran ayında Hazine tahvilleri yığınına sadece 95 milyar dolar ekledi, 11 Mart’tan Mayıs ayı sonuna kadar 1,6 trilyon dolar ekledikten sonra alımlarını azalttı ve haziran sonunda toplam varlığını 4,2 trilyon dolara çıkardı. Böylece Fed ABD borcunun yaklaşık %15,9’unu elinde tutuyor.

12 aylık dönemdeyse, Fed, Hazine tahvillerinde 2,1 trilyon dolar ekleyerek, söz konusu dönem boyunca birikimini ikiye katladı (12 Ağustos’a kadar haftalık grafik):

ABD Ticari Bankaları da yükleniyor

Fed’in banka bilançolarındaki veri açıklamasına göre, Haziran ayı içinde ABD ticari bankaları, Hazine tahvillerine 121 milyar dolar ekleyerek toplam 1,07 trilyon dolara ulaştı. Bu, 12 aylık artışı 220 milyar dolara çıkardı. Toplam ABD borcunun yaklaşık %4,0’ını elinde tutuyorlar.

Diğer ABD kuruluşları ve bireyler

Yukarıdakilere dâhil olmayanların hepsi bu gruba konabilir: ABD kurumsal yatırımcıları, ABD tahvil fonları, emeklilik fonları, sigortacılar, doğrudan veya dolaylı olarak bireyler, nakit zengini ABD şirketleri, özel sermaye firmaları ve karmaşık işlemlerle uğraşan yüksek kaldıraçlı hedge fonları.

Hepsi de ABD hazine tahvillerini panik içinde biriktirdiler, muhtemelen onları daha düşük getirilerde ve hatta daha yüksek fiyatlarla Fed’e yığmak için Piyasa Yapıcılara satmayı umuyorlardı.

Haziran ayı sonunda, çalkantılı ikinci çeyrek boyunca, bu ABD kuruluşları, önceki çeyreklerde büyük Hazine tahvilleri satıcısı olduktan sonra portföylerine 1,6 trilyon dolar ekledi. Bu toplam varlıklarını, toplam ABD borcunun yaklaşık %31’ine denk getiren 8,13 trilyon dolarlık bir mega rekora getirdi.

Grafik, hamiline göre Hazine varlıklarını göstermekte.

 

 

 

 

The post Son 12 ayda ABD borcuna eklenen dev 4,5 trilyon doları kim satın aldı? Çin hariç herkes mi? appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments