Tahminlerimizde gerçekleşen yukarı yönlü revizyon sonucu BIST-100 hedefimizi 134 bin olarak güncelliyoruz

Küresel pandemi tüm insanlar için üzücü bir gelişme olsa da, Merkez Bankaları tarafından açıklanan büyük hacimli likidite önlemleri piyasalarda pandemi etkisinin yerini hızlıca iyimserliğe bırakmasına yardımcı olmuştur. Bu dönemde Türkiye ekonomisi büyüme döngüsünde toparlanma sürecinde olduğundan, ekonomisi aşırı ısınmış ülkelere kıyasla bir miktar daha avantajlı konumda bulunmaktadır. Piyasalar pandemi öncesi seviyelere geri gelmiş olsa da, kurdaki değer kaybı, CDS primindeki yükseliş ve ekonomide 2020 yılında beklenen %1.5 seviyesindeki daralma dikkate alındığında pandeminin hasarının küçümsenmeyecek boyutta olduğu not edilmelidir. Bu görünümde 2020 yılında hisse senetleri piyasasında kar tahminlerimiz zayıf seyire işaret etmekle birlikte, yatırımcıların odak noktasının yılın ikinci yarısında ve 2021 yılındaki küresel ekonominin toparlanma hızına kayacağını tahmin ediyoruz. 2021 tahminlerimize göre Araştırma kapsamımızdaki şirketlerin ortalama F/K oranı 6.5x seviyesinde olup, bu çarpan 5 yıllık ortalamanın %26 altında, MSCI EM ortalamasına göre ise %47 iskontoludur.

Banka değerlemelerimiz aynı seviyelerde kaldı ve %34 yukarı potansiyele işaret ediyor

2020 net kar tahminimiz Bloomberg beklentisinin yaklaşık %5 altında (20 Mart’taki raporumuzda %17 fark). BDDK’nın donuk alacak sınıflandırmasındaki regülasyon değişiklikleri, özellikle kamu bankaları için, tahminlerimizi daha aşağı revize etmemizi engelliyor. 1Ç’deki hızlı provizyon artışının ardından bankaların kendi risk senaryoları ve bu senaryoların bilançolarına nasıl yansıyacağı 2020 karlılığında belirleyici olacak. GSYH tahminlerinde ve döviz kurlarında oynaklığın azaldığı
düşünüldüğünde, karlılık üzerinde yukarı potansiyelli riskler görüyoruz. Diğer önemli bir konu ise, kamu ve özel bankaların kredi riski fiyatlamalarındaki farklılıklar ve BDDK’nın kredi büyümesini destekleyen adımları sonucunda özel bankaların Aktif Rasyo kriterlerine uymak konusunda yaşayabilecekleri sıkıntılar. GARAN ve YKBNK Model Portföyümüzde.

Finans dışı şirketlerde 2020’de faaliyet karında %8 daralma, 2021’de %32 büyüme tahmin ediyoruz

Araştırma kapsamımızdaki finans dışı şirketlerin 1Ç sonuçlarında toplam ciroları %6 artış kaydetmiştir. Ciro artış oranı 2019’da kaydedilen %14 oranındaki büyümeye kıyasla yavaşlamaya işaret etmektedir. Aynı dönemde toplam FAVÖK ise %11 gerileme kaydederken, toplam net kar ise kur zararlarının da etkisiyle negatife dönmüştür. Özellikle emti (petrokimya, demir-çelik) ve havacılık sektörlerindeki zayıf performans bu sonuçlarda etkili olmuştur. 1Ç’de daha güçlü performans gösteren sektörler ise gıda perakende ve telekom olarak gösterilebilir. 2020 yılı tamamı için tahminlerimize göre, finans dışı şirketlerin toplam FAVÖK rakamında %8 daralma, toplam net karda %40 düşüş tahmin ediyoruz. 2021 yılında ise zayıf baz etkilerinin ve talep görünümünde gerçekleşmesini beklediğimiz iyileşmenin etkisiyle toplam FAVÖK’te %32, net karda %93 oranında artış gerçekleşmesini tahmin ediyoruz. Finans dışı şirketler arasında en çok beğendiğimiz hisseler arasında EREGL, TTKOM, ULKER, KOZAL, MGROS, TKFEN, ALARK ve MAVI yer almaktadır.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Yatırım Finansman Menkul Değerler

The post Strateji Raporu: Likidite Rallisine Devam… appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments