Geçtiğimiz ay Twitter’da en çok konuşulan kripto para birimi Bitcoin’i geride bırakan Dogecoin oldu. ICO Analytics verilerine göre, 2021 Şubat ayında Dogecoin diğer tüm rakiplerini geride bırakarak Twitter’da en çok konuşulan kripto para birimi oldu. Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) bile Doge çılgınlığına yetişemedi.

Twitter’da En Çok Konuşulan Kripto Para Birimi Dogecoin Oldu

Verilere göre Dogecoin, şubat ayında Twitter’da kripto para ile ilgili tüm mention’ların %10,4’ünde hakimiyet kurdu. Bitcoin ise %10,1 oranla ikinci sırada yer aldı. Sosyal medyadaki Dogecoin etkileşimi, 17,000 aktif kullanıcıya sahip Ethereum tabanlı merkezsiz borsa Uniswap’a oranla on kat daha fazlaydı.

Dogecoin, 2013 yılında “şaka” bir para birimi olarak piyasaya sürüldü. Bugün, Dogecoin’in piyasa değeri 6,5 milyar doların üzerinde. Ünlüler, rock yıldızları, teknoloji girişimcileri ve hatta bazı hükümet yetkilileri de dahil olmak üzere Dogecoin’in sosyal medya üzerinde dev bir takipçi kitlesi var.

Daha önce şaka yollu olarak kendini Dogecoin CEO’su ilan eden milyarder Elon Musk, Doge’nin en büyük hayranlarından biri. Tesla CEO’su ve başarılı iş insanı Elon Musk, şubat ayından bu yana Dogecoin hakkında attığı tweet’lerle gündem oldu. Ancak Dogecoin’in etkileşim alanı Musk ve Twitter ile sınırlı değil.

Son yılların en popüler uygulaması ve ülkemizde de yoğun ilgi gören TikTok’ta Dogecoin konuşulmaya başladı. Hatta birkaç gün süren ” Dogecoin Challange ” gibi etkinlikler düzenlendi. Bu derece popülerlik, Dogecoin fiyatının hızla yükselmesine yol açtı. CoinGecko verilerine göre, Dogecoin 2020 Ocak ayında 0,002 dolar değerindeyken %4000 artış kaydederek geçtiğimiz ay tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,083 dolar seviyesine çıktı. Dogecoin haberimizin yazıldığı sırada 0,050 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Dogecoin Eleştirileri

Ayrıca, Dogecoin birtakım eleştirilere de maruz kaldı. Toplam arzın %27’sinin tek bir adreste tutulması, fiyatın yapay olarak şişirilmesi konularında şiddetli eleştiriler aldı. Dogecoin ağının uzun süredir aktif bir gelişimi söz konusu olmadı. Bu da işlem yapmada bazı sorunlara neden oldu. Tüm bunların üzerine Dogecoin, bu hafta başında yayınlanan yeni güncelleme ile kullanıcı sorunlarına çözüm sunmayı hedefliyor.

Facebook Comments