Rus ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 8,5 küçüldü

Beklentimizin altında gelen net kar rakamı

Tat Gıda, yılın ikinci çeyreğinde, beklentimizin %9,8 altında, ortalama piyasa beklentisinin %9,8 üzerinde, yıllık bazda %64,6 artışla 32,1 milyon TL net kar açıkladı. Beklentimizin altında gelen net karda, tahminimizin altında gerçekleşen operasyonel performans etkili oldu.

Salça&konserve segmentinin öncülüğünde satış gelirleri artış kaydetti

Satış gelirleri beklentimizin %13,2, ortalama piyasa beklentisinin %3,0 altında, yıllık bazda %35,7 artışla 368 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Beklentimizin altında gerçekleşen satış gelirlerinde tahminimizin altında kalan salça&konserve satış hacmi etkili oldu. Salça&konserve ve süt ürünleri segmentlerinin satış gelirleri yıllık bazda sırasıyla %46,9 ve %25,2 artışlar gösterdi. Satış hacmi tarafında ise, salça&konserve segmenti yıllık %28,7 artış kaydederken, süt&süt ürünleri segmenti %15,0 arttı. Salça&konserve segmenti birim satış fiyatı yıllık bazda %14,2 artışla 9,3 TL/kg, süt&süt ürünleri segmenti birim satış fiyatı %8,9 artarak 5,0 TL/kg seviyesine yükseldi. Kar marjı daha yüksek olan salça&konserve segmentinin toplam satış gelirleri içerisindeki ağırlığı yıllık bazda 4,0 puan artışla %52,0 seviyesine yükseldi. Bu doğrultuda, brüt kar marjı yıllık bazda 1,7 puan artışla %22,0 seviyesinde gerçekleşti.

Operasyonel karlılık beklentimizin altında gerçekleşti

FAVÖK yılın ikinci çeyreğinde beklentimizin %21,5 altında, ortalama piyasa beklentisinin %3,9 üzerinde, yıllık bazda %99,3 artışla 45,3 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK marjı 2Ç20’de yıllık bazda 3,9 puan artışla %12,3 seviyesinde gerçekleşti. Brüt kar marjındaki iyileşmeye ilave olarak faaliyet giderleri/satış gelirleri rasyosunun yıllık bazda 2,6 puan azalış kaydetmesi FAVÖK marjını destekledi.

Sonuçların hisse performansını pozitif etkileyeceğini düşünüyoruz

Beklentimizin altında gerçekleşen sonuçlara rağmen ortalama piyasa beklentisinin üzerinde kaydedilen net kar rakamından dolayı, ikinci çeyrek finansallarının hisse performansına etkisinin pozitif olacağını düşünüyoruz. Mevcut durumda TATGD için 12-aylık hedef fiyatımız olan 11,10 TL’yi koruyoruz. Ancak, şirketin bugün düzenleyeceği telekonferans sonrasında tahminlerimizi ve hedef fiyatımızı gözden geçirip güncelleme notu paylaşıyor olacağız.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım

The post Tat Gıda 2. Çeyrek Finansal Sonuçları appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments