Tuesday, August 9th, 2022

TCMB kararı: Fazi artışı yok, ama para politkası uzun süre sıkı kalacak

TCMB politika faizi olan haftalık repo faizini piyasadaki genel beklentiyle uyumlu olarak 17’de sabit tuttu

 

Piyasada 50-100 baz puan faiz artışı bekleyen az sayıda ekonomist dışında genel beklenti, politika faizinin sabit tutulması şeklindeydi. Bununla beraber, enflasyonun mevcut yüksek seviyeleri ve devam eden dolarizasyon trendi nedeniyle, hiç kimse 50-100 baz puanlık bir faiz indirimini de göz ardı etmemekte ve dolayısıyla şahin politika metni beklentileri öne çıkmaktaydı. Bu açıdan, hem kararın, hem de yayınlanan politika metninin beklentilerle uyumlu olduğunu söyleyebiliriz.

 

Açıklama metninin genel tonu oldukça şahin görünüyor

TCMB’nin, PPK metninde “sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülmesi” ve “gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılması” gibi geçen ay yer vermediği ifadelere yer verdiği görülüyor. Buna göre, TCMB’nin sıkı para politikası duruşunu koruduğunu ve hatta geçen aykinden daha şahin bir metin yayınladığını söyleyebiliriz. TCMB, iç talep koşulları, birikimli maliyet etkileri (döviz kuru), uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve fiyatlama davranışlarındaki bozulma gibi enflasyon görünümünü olumsuz etkileyen faktörlere değinmeye devam ederek, enflasyona ilişkin temkinli tavrını da koruyor.

 

TCMB aynı zamanda, yayılım endeksleri, talep ve maliyet unsurları ve enflasyon beklentilerinin tahmin ufku içerisinde hedeflerle uyumu gibi enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ilişkin göstergeleri yakından izleyeceğini de belirtiyor. Özetle, TCMB’nin açıklama metni ile vurguladığı kararlı duruşunun, TL görünümünü pozitif etkilemeye devam etmesini bekliyoruz (küresel risk iştahında ani bir bozulma olmadığı taktirde).

 

TCMB yılın ikinci yarısına (muhtemelen Temmuz ayına) kadar faizleri sabit tutma eğiliminde olabilir

 

TCMB güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin daha belirgin hale gelmesi yönündeki beklentisini ifade ediyor, ki bu da önümüzdeki birkaç toplantı boyunca “bekle-gör” stratejisine bağlı kalabileceğini düşündürüyor. TCMB’yi 2021 yılında zorlu bir görev bekliyor; TCMB bir yandan, TL’deki değer kaybı eğilimini sınırlamak üzere prematüre bir faiz indirim sürecinden kaçınırken, öte yandan ekonomide soğumayı önlemek üzere, doğru zamanda da ayarında bir parasal gevşemeyi başlatmak zorunda. Bu açıdan, TCMB’nin 2021’in Temmuz ayına kadar politika faizini mevcut seviyelerinde tutmasını bekliyoruz.

 

Bu süreçte TL’deki istikrar korunabilirse, sonrasında bir faiz indirim süreci başlatabileceğini ve politika faizini sene sonuna kadar %12,5-%13,0 seviyelerine indirebileceğini düşünüyoruz. Bununla beraber, yüksek faiz ortamı nedeniyle ekonomik aktivitedeki yavaşlama önümüzdeki aylarda derinleştikçe, reel sektörün faiz indirimi talepleri de şiddetlenebilir. TCMB’nin bu taleplere ne ölçüde direne(bile)ceği yakından izlenecek.

 

 

 

Serkan Gönençler, Ekonomist

Gedik Yatırım raporu

 

Mesele Ekonomi: Sinan Akgünay ve Güldem Atabay faiz kararını değerlendirdi

 

FÖŞ yazdı: Faizleri Başkan Erdoğan değil, Joe Biden belirler

 

Cüneyt Akman ile Paraanaliz özel: TOBB’un bankalara ‘yüksek faiz’ eleştirisi haklı mı?

 

Net borçlanma revize hedefin altında, ama borç stoku arttı

 

The post TCMB kararı: Fazi artışı yok, ama para politkası uzun süre sıkı kalacak appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments