Wednesday, December 8th, 2021

Tecrübeli Yatırımcı Açıkladı: Bitcoin ve Altcoin’lerdeki Düşüşün Sebebi Ne?

Tecrübeli analist ve grafikçi Peter Brandt, mevcut Bitcoin piyasa düzeltmesi ile Twitter’da son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız “lazer gözler” arasında bir ilişki olduğunu düşünüyor.

Düşüşün Sebebi: Lazer Gözler

Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda Brandt, şu anda piyasada yaşanan düşüşlerin şaka amaçlı kripto para birimi Dogecoin ile ilgili olan lazer gözler sebebiyle yaşandığını düşünüyor. Brandt konuyla ilgili açıklamalarında ise “Kriptolarda yaşanan düzeltme, Twitter’daki lazer gözlerin yaygınlığıyla doğrudan ilgili. Düzeltmenin bitmesini mi istiyorsunuz? Lazer gözlerden kurtulun.” sözlerini kullandı.

Başlangıçta Şubat ayında başlayan “lazer göz” çılgınlığı, özellikle kripto influencer’ların Twitter’da lazer gözleri paylaşmaları ile gündeme geldi. Aslında bu paylaşımların amacı Bitcoin’in yükseliş grafiklerini desteklemekti. Ancak Brandt’a göre tam tersi bir duruma sebep oluyor gibi görünüyor.

Bitcoin fiyatı 14 Nisan’da 64.900 dolara kadar yükseldikten sonra düşüşe geçti ve derin bir düzeltme yaptı. Fiyat 18 Nisan’da 51.600 dolar bandına kadar geriledi. Bu noktada Brandt her ne kadar düşüşten “lazer gözleri” sorumlu tutsa da endişeli değil.

Brandt’ın açıklamalarına göre düzeltme oranı oldukça makul ve tarihsel olarak karşılaştırıldığında aslında korkulacak bir durum yok. Tecrübeli analist, Bitcoin boğa trendlerinde çok daha derin düzeltmeler yaşandığını ve yaklaşık olarak %20’lik düzeltmenin bu büyük düzeltmeler kapsamında yer almadığını düşünüyor.

“Endişeye Gerek Yok”

Brandt’ın verilerine göre son 14 düzeltmenin ortalama düzeltme büyüklüğü yaklaşık %35 seviyesinde bulunuyor ve böyle bir düzeltme 42.000 dolara kadar geri çekilmeyi tetiklemeli. Buna ek olarak piyasanın popüler analistlerinden “Rekt Capital” de Şubat ayındaki düşüşün bu haftaki düşüşten üç kat daha derin olduğunu hatırlatan bir paylaşım yaptı.

Tüm bunların yanında Brandt, 13 Nisan’da kripto araştırmacısı Laura Shin ile yaptığı röportajda “lazer gözleri” teorisini açıklamış ve herhangi bir piyasadaki aşırı coşkunun her zaman bir uyarı işareti olduğunu belirtmişti.

Facebook Comments