Wednesday, December 1st, 2021

Tesla, Bitcoin (BTC) Sattı: İşte Elon Musk’ın Son Satışı İle İlgili Tüm Detaylar

Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticilerinden birisi olan Tesla, 2021 yılının birinci çeyreğine ait verilerini paylaştı. Verilere bakıldığında otomobil devinin birinci çeyrekte toplamda 272 milyon dolarlık bir satış yaptığı görülüyor.

Tesla, 272 Milyon Dolarlık Bitcoin Sattı

Birinci çeyreğin finans kayıtları ve hareketleri ile paylaşılan bu gönderide Tesla’nın bu satışın 101 milyon dolarını kazanç olarak ortaya koyduğu görülüyor. Tesla özellikle Model X ve Model S araçlarının değişiminin net geliri olumsuz etkilediğini ve buna ek olarak araştırma ile geliştirme masraflarının da şirkete zor anlar yaşattığını vurgulamakta.

Şirket ilk çeyrek verilerinde bu satıştan elde ettiği toplam gelirin 272 milyon dolar olduğunu vurguluyor. Buna rağmen Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığı ve bunun ciddi bir getiri sağladığı bilinmekte. Tesla’nın belirli masraflar için fon arayışına girmesine rağmen BTC’lerin hepsini satmaması da olumlu kabul edilebilir.

Bitcoin İle Ödemeler Başladı

Tesla’nın geçtiğimiz aylarda da araç satışı için Bitcoin (BTC) kabul edeceğini açıkladığı biliniyor. Tesla ilk çeyrek verilerinde 437 milyon dolarlık net gelir elde ettiğini de vurgulayarak tüm zamanların rekorunu kırdığını açıkladı. Bu gelir hem Bitcoin yatırımından hem de elektrikli araçlara yönelik ilginin artmasından kaynaklanıyor. Tesla’nın yaptığı 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı, şirketin 1 yıllık araç gelirini sadece 1 ayda kazandırmıştı.

Elon Musk ise bu haberin ortaya çıkmasından sonra Twitter üzerinden yaptığı açıklamada aslında önemli bir mesaj verdi. “Gelecek ne getirir?” ifadesinin son kelimesini HODL olarak değiştirip, kripto para sektöründe popüler olan bir mesaj veren Musk, aslında ellerindeki BTC’leri tutmayı istediklerine de işaret etti.

HODL, kripto para sektöründe uzun vadeli yatırım ve elindekileri satmama olarak bilinen bir kelime. Musk’ın tam da söz konusu haber sonrası böyle bir tweet atması ise tesadüf olamaz.

Bitcoin fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 53.705 dolardan işlem görmekte ve Musk haberinden çok etkilenilmediği görülüyor.

Facebook Comments