Tuesday, August 9th, 2022

Tether Dava Sürecinde USDT’nin Bankası Müşteri Fonlarını Bitcoin’e (BTC) Yatırdı!

Tether’in (USDT) Bahamalar merkezli bankası Deltec, Perşembe günü yaptığı açıklama ile müşteri fonlarını Bitcoin’e (BTC) yatırdığını duyurdu.

USDT İle İlgili Yeni Sorular

Deltec Bank & Trust Yatırım Direktörü Hugo Rogers tarafından yayınlanan bir yıllık inceleme videosunda yapılan duyuru, dolara sabitlenmiş USDT stablecoin’inin gerçekten olup olmadığı hakkında yeni sorular ortaya çıkarıyor. Teorik olarak nakit ve “nakit benzerleri varlıklar” ile “kredilerle oluşturulan diğer varlıklar ve alacaklar” ile desteklenen bu ürün, aslında herhangi bir şekilde Bitcoin ile desteklenmektedir.

Bunlara ek olarak Rogers videoda yaptığı açıklamalarda 9.300 dolardan müşterileri için Bitcoin satın aldıklarını ve şu anda oldukça karda olduklarını dile getirdi. Ayrıca Rogers 2021 yılında da karlarının artmaya devam edeceğini düşündüklerini belirtti.

Deltec Hala Stablecoin Piyasaya Sürüyor

Tether genel danışmanı Stuart Hoegner bir sözcü aracılığı ile yaptığı açıklamalarda Deltec’in hala Tether piyasaya süren banka olduğunu dile getirdi.

Öte yandan Deltec, Tether’in bankada 1.8 milyar doların biraz üzerinde varlık tuttuğunu açıklayan bir mektubunu yayınlamasının ardından 2018’de manşetlere girmişti. Bu da o sırada dolaşımdaki USDT miktarıyla hemen hemen aynı miktara eşitti.

Sonraki yıl New York Başsavcı ofisi, Tether’in ortak mülkiyeti ve yöneticileri aracılığıyla kardeş şirketi olan Bitfinex’in, ödeme işlemcilerinin banka hesapları dondurulduktan ve fonlara el konulduktan sonra 1 milyar dolara yakın bir değer kaybettiğini ortaya çıkardı. Bitfinex, Tether’in rezervlerinden ödünç alarak kayıpları kapatıyordu, bu da dolaşımdaki stablecoin’lerin desteklenemediği anlamına geliyordu.

Dava Günü Geldi

Bitfinex ve Tether bugün gerekli evrakları New York Başsavcılığına sunmak zorunda. Eğer istenilen evraklar temin edilemezse hem Tether hem kripto para ekosistemi büyük bir darbe alabilir.

Facebook Comments