Sunday, November 28th, 2021

Thodex vurgununda 31 milyon TL’ye el konuldu

Yerli kripto para borsası Thodex ile ilgili haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Kullanıcıların paralarına ulaşamaması ve CEO’nun yurtdışına kaçmasının ardından, yetkili makamlar olaya el attı. Son olarak bir açıklama da İçişleri Bakanlığından geldi.

Konuyla ilgili konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Thodex‘in kurucusu ve yöneticisi Faruk Fatih Özer‘in bankalardaki 31 milyon lirasına el konulduğunu açıkladı.

Thodex borsasına para yatıranlara ne olacak?

Thodex CEO’sunun paralarına el konuldu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün katıldığı bir toplantıda, gazetecilerin Thodex skandalı hakkındaki sorularını yanıtladı. Soylu, “Şu anda maliyetinin ne kadar olduğunu bilmemekle birlikte burada bir olayla karşı karşıyayız. Günler geçtikçe bunun etkilerinin ne olduğunu hep beraber göreceğiz. Tabii bu olay duyulur duyulmaz gerekli hukuki tedbirler ve ihtiyati tedbirler alındı.” dedi.

Savcılık talimatıyla 78 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldığını belirten Soylu, bunlar arasında 62 kişinin yakalandığını söyledi.

Son yılların en büyük kripto para skandalı

Türkiye’nin ilk global lisanslı kripto para borsası olarak bilinen Thodex, geçtiğimi günlerde tarihin en büyük kripto para skandallarından biriyle gündeme geldi. İlk olarak para yatırma ve çekme işlemlerini durduran platform, 21 Nisan itibariyle internet sitesini tamamen kapattı. Hemen ardından CEO Faruk Fatih Özer‘in bir miktar parayla beraber yurtdışına kaçtığı ortaya çıktı.

22 Nisan’da bir açıklama yapan Faruk Fatih Özer, iddiaların asılsız olduğunu ve 2 milyar dolarlık bir parayla kaçtığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Ancak bu açıklama, müşteriler ve yetkililer için yeterli olmadı. Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol), Türkiye’den gelen talep üzerine Thodex CEO‘su için kırmızı bülten çıkardı. Arnavutluk sınırları içerisinde olduğu tespit edilen Özer’in, yakalanıp iade edilmesi bekleniyor.

The post Thodex vurgununda 31 milyon TL’ye el konuldu appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments