Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 12 Haziran haftasında bir önceki haftaya göre 5 baz puan artışla %7,40 olurken dolar mevduat faizi 2 baz puan azalışla %0,76 ve Euro mevduat faizi 3 baz puan yükselişle %0,23 oldu.

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 15 baz puan artışla %10,12 oldu. TL bazlı konut kredi faizleri 82 baz puan düşüşle %9,16; taşıt kredi faizleri 164 baz puan azalışla %11,20 ve ihtiyaç kredi faizleri 44 baz puan yükselişle %12,65 oldu.

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 51 baz puan düşüşle %2,48 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise 23 baz puan artışla %1,85 oldu.

Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için %2,72 olurken Dolar ve Euro için sırasıyla %1,72 ve %1,62 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında olması dikkat çekmektedir.

2018 Ağustos ayı sonrasında hızla tırmanışa geçen kredi ve mevduat faizleri 2019 Temmuz ayından itibaren TCMB’nin faiz indirimleriyle beraber düşüş trendine girmiştir.

Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bankaların kredilere uyguladıkları faiz oranının mevduata uyguladıkları faiz oranıyla farkı yükselmektedir. Bir başka deyişle kredi/mevduat spreadi faizlerin yüksek olduğu dönemlerde yükselmektedir. Bu durumu bankaların faiz artışlarını mevduattan önce kredilere yansıttıkları şeklinde yorumlayabiliriz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Bizim Menkul Değerler

The post TL Mevduat Faizi Yükselirken Konut Kredi Faizleri Geriledi… appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments