Türk lirası son iki gündür dolar karşısında değer kaybederken, bugün gün içinde 7,50 seviyesi görüldü.  7.44’ten işlemlere devam ederken (15:45) Türkiye’nin CDS puanı da yeniden 300’ün üzerine yönelerek 319 baz puan civarından işlem görmekte.

Beklenenden yüksek gelen Şubat enflasyonu önümüzdeki iki ayda daha da yükseleceği için başta yabancı yatırımcılar olmak üzere 18 Mart toplantısına yönelik faiz artırımı beklentileri artıyor. Tabi diğer önemli etken de ABD tahvil faizlerinde hafta başında izlenen sakinliğin yerini yeniden hareketlenmeye bırakmış oluşu.

Diğer yandan yabancı hareketlerine bakınca, Ocak sonundan bu yana hisse senedinden çıkan miktarın büyük ölçüde tahvil piyasasına yöneldiği izleniyor. 26 Şubat haftasında hisse senedimnden çıkan 118 milyon dolara karşın DİBS piyasasaına giren 83 milyon dolar.

Merkez bankasının çok tartışılan döviz rezervleri açısından ise net-net durumda umulan iyileşme yok.  TCMB’nin Brüt Rezervleri 1,2 milyar dolar artışla 95,2 milyar dolara ulaştı.  Net Uluslararası Rezervleri de 1,7 milyar dolar yükseliş kaydetti ve 13,9 milyar dolar oldu.

Ancak, swaplardan arındırıldığında henüz net-net rezervler korkutucu bir şekilde eksi 44.1 milyar dolarda.

Ters dolarizasyon, dolayısıyla para politikası veTL’ye güvenin- dolayısıyla hükümetin ekonomi yönetimine olan güvenin- barometresi haline gelen döviz mevduatlarına da hızlıca yakından bakmak gerek her hafta.

Bu tarafta da, merkez bankasının verilerinden ilk görünen 26 Şubat haftasında yerleşiklerin döviz mevduatları (parite etkisinden arındırıldığında) önceki haftaya göre 2,1 milyar dolar aşağıda.  Fakat çok sevinecek bir durum yok keza, şirketler hesabı 2,2 milyar dolar azalmış.  yani reel sektör borç ödemiş, işi-gücü için döviz satmış.  Halkın tercihi ise yine döviz almaktan yana.  Fakat gerçek kişilerin döviz mevduatları sadece 81 milyon dolar artmış.  Bu da aslında ne alım yönünün ne de satım yönünün ağır basmadığını, yerlilerin beklemede kalarak gelişmeleri izlediğini gösteriyor.

 

The post TL neden zayıfladı? Rezervler arttı mı? Yerliler döviz satmaya başladı mı? appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments