Saturday, October 23rd, 2021

Top 100 Bitcoin Adresi Son 30 Günde 11 Milyar Dolarlık Bitcoin (BTC) Aldı!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 11 Ocak tarihinde beklenmeyen bir düşüş yaşasa da bu durum balinaların alımlarını etkilememiş gibi gözüküyor. En zengin 100 Bitcoin cüzdanına bakıldığında bunların son 30 gün içerisinde %16 ve üzerinde BTC alımı yapmış olmaları da söz konusu durumun bir kanıtı olarak gösterilmekte. Söz konusu adresler toplamda 334.000 BTC yani yaklaşık 11 milyarlık alım yaptı.

Bitcoin Fiyatı Düşerken Alım Yaptılar

Balinalar BTC fiyat düşüşü öncesinde bu alımları yapmış olsa da Bitcoin fiyatının 41.000 dolardan 33.000 dolara kadar gerilemesinden etkilenmedi ve o esnada neredeyse hiçbiri satış yapmadı. Yüzlerce adres içerisinden sadece yedi tanesinin cüzdan dışına transfer yaptığı ancak bunların başka cüzdanlara yönelik olduğu görülüyor.

Son 30 gün içerisinde işlem yapan toplam sekiz cüzdan bulunuyor ve bunların 12 Aralık tarihinden beri 10’dan fazla işlemi bulunuyor. En zengin 10 cüzdanın 8 tanesi ise Eylül 2018 tarihinden beri ilk defa transfer aldı ve o tarihten bu yana cüzdana hiçbir şekilde BTC gönderilmemişti. Top 100 balina cüzdanları arasına katılan en yeni cüzdanın ise iki ay önce oluşturulan bir cüzdan olduğu görülüyor. Bu da söz konusu cüzdanın kurumsal yatırımcılara ait olabileceğini düşündürmekte.

Top 100 İçerisinde Borsa Cüzdanları da Var

Top 100 cüzdan arasında ise sadece balinalar veya kurumsal yatırımcılar bulunmuyor. Bunların arasında en az 10 cüzdanın kripto para borsaları tarafından kontrol edildiği biliniyor. Binance, Huobi, Bittrex ve Kraken kripto para borsaları bunlardan bazılarını oluşturmakta. Diğer cüzdanların kimlere ait olduğunun anlaşılması zor olsa da kesin olan tek şey büyük yatırımcıların düşüşe rağmen daha fazla Bitcoin aldıkları.

Birinci sıradaki cüzdanın ise Huobi’ye ait olduğu görülüyor.

Borsaya Ait Olmayan En Zengin Bitcoin Cüzdanı

Top 100 içerisine girebilmek için en az 336 milyon dolar değerinde Bitcoin sahibi olmak gerekiyor. Top 10 içerisine girmek için ise 2,2 milyar dolarlık Bitcoin yeterli olacaktır. En zengin üçüncü Bitcoin adresi olan ve 94.506 BTC bulunduran cüzdan, Eylül 2019 tarihinde Huobi kripto para borsasından 73.000 BTC transferi almıştı. Bu da en büyük üçüncü cüzdanı hiçbir kripto para borsasına ait olmayan cüzdanlar arasında birinci sıraya yükseltti.

BitInfoCharts verilerine göre top 100 içerisindeki 64 cüzdandan 1 SATS çıkışı bile olmadı ve bunların ya kaybedilen ya da uzun süredir kullanılmayan cüzdanlar olduğu tahmin ediliyor. Bu da Bitcoin’in toplam arzının aslında planlanan 21 milyondan çok daha az olacağını gösteriyor.

Facebook Comments