Temmuz ayında ekonomiden glen parlak veriler, Ağustos ayında yerni temkinli bir durağanlığa bırakabilir. Ağustos ayıyla ilgili ilk anket BloombergHT’nin Tüketici Güven Endeksi oldu. Endeks’te çok sert bir gerileme kaydedildi.  Istanbul Ekonomik Araştırmalar anketi de vatandaşın Covid-19 ve ekonomik gelişmelerden kaygı içinde olduğunu ortaya koyuyor. Ekonomide Kurban Bayram’ı sonrası yavaşlama gözlenebilir.

 

İstanbul Ekonomik Araştırmalar:  Ekonomik endişe yükseldi

Ülkemizde hem iç politika hem de dış politikada hareketli günler yaşanırken, geçtiğimiz hafta gerçekleşen kur artışı ve Koronavirüs vakalarında görülen yükseliş yeniden zorlu bir döneme girebileceğimizin sinyallerini vermeye başladı. Daha önce Ocak ayının ikinci anketinde toplumu en çok endişelendiren konuların ne olduğunu sormuştuk. Aynı soruyu Ağustos ayının ilk anketinde de sorarak, sene başından beri gerçekleşen olayların çeşitli konularda toplumun endişe seviyesini ne kadar arttırdığını veya azalttığını görme imkanı edindik.

 

Ocak ayında elde edilen sonuçları tekrardan gözden geçirmek gerekirse, “kendimin veya ailemden birinin sokakta saldırıya uğraması” toplumu en çok endişelendiren konuların başında gelmişti. Deprem, savaş, iklim değişikliği ve ekonomik problemler gibi konular benzer puanlar alırken, sağlık problemleri 3.5 puan ile listenin sonuna yer almıştı.

 

Ağustos ayı anketinde deprem ve iklim değişikliği konuları dışındaki tüm konularda endişe seviyesinde artış görüldü. Sıralamalarda ise ciddi bir değişiklik olduğunu söylemek mümkün. Ekonomik problemler ve sağlık problemleri 4.3 puan ile en üst sırada yer aldı. Verilen puanların yüzde kırılımına baktığımızda ise katılımcıların %82’si bu konular hakkında Çok endişeli/Endişeli olduğunu belirtti. Ocak ayında birinci sırada yer alan “kendimin ve ailemden birinin sokakta saldırıya uğraması” konusu ise 0.1 puan artış göstererek üçüncü sırada yer aldı.

 

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Ağustos’ta 66.54’e geriledi

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Ağustos ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 26.01 düşüşle 66.54 değerini aldı.

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde sert gerilemeler izliyoruz. Bu gerilmenin arkasında üç faktörün öne çıktığını düşünüyoruz. Birincisi, finansal piyasalarda yaşanan olumsuz seyir görünüyor. Son iki haftada döviz kurları ve faizlerdeki yükseliş ile hisse senedi piyasasında sert düşüş yaşandı. İkincisi, Covid-19 vaka sayılarının tekrar artış eğilimine girmesidir. Üçüncüsü, jeopolitik gelişmelerdir.

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi’nin bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 22,14 gerileyerek 70,93 değerini aldığını izliyoruz. Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 29,96 gerileyerek 57,77 değerini almıştır.

İçinde bulunduğumuz olağanüstü dönemin yarattığı belirsizliğin etkisini, beklentiler üzerinde ve endeksin seyrinde net bir şekilde izliyoruz.

 

Ağustos ayında Haziran seviyesine dönerek 1.200’ün üstüne çıkan corona hasta sayıları ve kur oynaklığının yanında, mevduat faizlerinde yükseliş de tüketimi geriletebilir. Kredi faizlerindeki artış ise üretimi zayıflatmasını yönünden yakından takip edilmeli.

BMD Haftalık bülteninde mevduat ve kredi faizlerindeki yükselişi anlattı:

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 7 Ağustos haftasında bir önceki haftaya göre 55 baz puan artışla %7,79 olurken dolar mevduat faizi 1 baz puan artışla %0,78 ve Euro mevduat faizi değişmeyerek %0,25 oldu.

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 112 baz puan yükselişle %11,89 oldu. TL bazlı konut kredi faizleri 16 baz puan artışla %9,38; taşıt kredi faizleri 84 baz puan yükselişle %12,42 ve ihtiyaç kredi faizleri 193 baz puan artışla %13,41 oldu.

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 124 baz puan düşüşle %2,86 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 118 baz puan artışla %4,04 oldu.

 

FÖŞ anlattı:  Ekonomik Buhranı Aşmak İçin Çareler Nelerdir?

Türk Toraks/Prof. İtil: Hekimlerde korona nedeniyle ‘tükenmişlik’ başladı, birçok ilde doktorlar istifa ediyor!

Turizme Kötü Haber: Almanya’da corona ‘ikinci dalga’ yapıyor!

 

Konut pazarında durgunluk sinyalleri…

 

 

The post Tüketici  Ağustos’u korku içinde geçiriyor appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments