Avrupa’nın turistik merkezlerinde yapılanlar sezona hazırlanmak ve umutlanmakla sınırlı.

Koronavirüs için aşılama başladı, ancak insanların uçaklara yığılmaya, deniz yolculuğuna çıkmaya veya sahil boyunca paketlenmiş barlarda zaman geçirmeye başlamasına yetecek kadar aşı yapılmadan önce aylar geçecek. Bu, turizm işletmelerinin büyük ölçüde bu yılın yaz sezonu hakkında karanlıkta kaldığı anlamına geliyor.

Beklenti, 2020’den daha iyi olacağı, ancak iyileşme sınırlı kalacak. 2019’daki 600’e yakın gemiye kısayla Yunanistan’ın Santorini adasına geçen yıl sadece üç yolcu gemisi geldi. Perşembe günü yayınlanan Avrupa Komisyonu rakamları İtalya, İspanya ve Yunanistan’da yabancı turistlerin tatil gecelerinin en az %70 düştüğünü gösterdi ve uyardı: 2021 de turizm sektörü için sessiz geçecek.

Komisyon, “Genel olarak 2021’de turizm akışlarının kriz öncesi seviyelerine tam olarak dönmesi beklenmiyor” dedi. İtalya’da, ziyaretçiler “belirsizlik azaldıkça ancak kademeli olarak geri dönecek” bu da turizm sektörünün daha geniş ekonomik toparlanmanın gerisinde kalacağı anlamına geliyor.

Sektördekiler için bu görüntü zaten daha yılın ilk iki ayında netleşmiş durumda.  Sardinya’daki Felix Hotels zincirini yöneten Paolo Manca, insanlar uzun kış gecelerinden bıktıkça normalde şimdiye kadar yaz rezervasyonlarını %30 oranında görmeleri gerektiğini söylüyor. Bunun yerine, neredeyse kimse yaz planlarını rezervasyona dönüştürmüyor.

Gelir garantisi olmayan, bakım, onarım ve çalışan masrafları olan mülk sahipleri için, bu zor bir durum.

Santorini’deki Meltemi Hotels and Resorts’un sahibi ve yerel otelciler derneğinin başkanı Manolis Karamolegos, Hazırlıkları son dakikaya bırakamayacaklarını ancak tesislerinin açılıp açılmayacağını bilemeden hazır olmaları gerektiğini gerekiyor diyor.

Yunanistan, aşılananların özgürce seyahat edebilmesi için Avrupa Birliği’nden bir sertifika oluşturmasını istiyor. Bloomberg Vaccine Tracker’a göre, aşılarda dünya lideri olan İsrail ile şimdiden bir anlaşma yapıldı.

Dünyanın en büyük tur operatörü TUI AG, bu hafta her zamanki tatil programının beşte dördünü bu yaz sunmayı planladığını açıkladı. Kurum İngiltere’deki aşı uygulamalarının hızlı temposunun İngiliz turistleri güneşli bölgelere çekeceğini düşünüyor.

Ancak bu coşku İngiltere hükümeti tarafından paylaşılmıyor. Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, bu hafta İngilizlere belirsizlik göz önüne alındığında henüz tatil rezervasyonu yapmamalarını tavsiye etti.

“Bu yaz nereye varacağımız sorusunun cevabını bilmiyorum,” dedi. “En iyi tavsiye, bu aşamada hiçbir şey yapmamak.”

Güney Avrupa’daki bazı oteller, daha güçlü iç talep görüyor ve bu durum, gelir kaybının tamamını olmasa da bir kısmını telafi edecek. Portekiz’de, Pestana Hotel Group CEO’su Jose Theotonio, devam eden seyahat yasakları ve karantina korkusu yabancı ziyaretçileri caydırdığı için Ocak ayı satışlarındaki odaların yerel halk tarafından kapandığını söyledi.

Aşılar bu kadar sert önlemleri sona erdirmek zorunda olsa da, gidişat hala çok belirsiz. Hükümetler çoğu zaman gelişigüzel bir şekilde kısıtlamalar getirmekte, bu da işletmeleri ve potansiyel müşterilerini gergin tutmakta.

Otelciler derneği Federalberghi Sardegna’nın da başkanı olan otel işletmecisi Manca, “İleriye dönük plan yapabilmek için hükümetten güvenlik kuralları ve protokoller açısından kesin göstergelere ihtiyacımız var. Turizm açısından, netlik eksikliği Covid’in kendisi kadar zarar verici” diyor.

Bloomberg

 

The post Turizm için 2021 de kara delik! appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments