Temmuz ayını 6,80’li seviyelerde yatay geçiren USD/TRY kuru Ağustos ayına yükselişle başladı ve geçen hafta 7,37’yi aşarak rekor tazeledi. EUR/TRYGBP/TRY ve CHF/TRY kurlarının da rekor tazelediği haftada TCMB, TL’deki değer kaybını engellemek için önce sözlü yönlendirmede bulundu, ardından haftalık repo ihalesi açmadı.

Merkez, son haftada piyasaya verdiği TL miktarını azaltırken günlük fonlama faizini üst banttan verdi. Döviz işlemlerinde uygulanan %1 BSMV’den yabancı bankalar muaf tutuldu. BDDK ise aktif rasyo oranını mevduat bankaları için % 100’den % 95’e, katılım bankaları için  %80’den %75’e düşürdü. Alınan bu önlemlerin piyasalarda TL oynaklığını azaltmadığı görülüyor, yeni haftanın ilk işlem gününde dolar kuru 7,30 üzerinde euro kuru ise 8,60 üzerinde işlem görüyor.

TL’nin dolar karşısındaki kaybı yılın ilk 8 ayında %20’ye yaklaşırken Ağustos ayının ilk 10 gününde de TL, en çok değer kaybeden gelişen ülke parası olarak negatif ayrışıyor. Piyasalarda faiz beklentileri yükselirken TCMB’nin bu ayki PPK toplantısı ise yılın en kritik toplantısı olarak takip ediliyor.

Temmuz 2019’da başkan değişimi sonrası başlayan faiz indirimi geçen ayki toplantıya kadar devam etmişti, son ayda ise enflasyondaki artış nedeniyle faiz %8,25’te sabit tutulmuştu. Enflasyon Temmuz’da %11,70’e sınırlı düşüş yaşarken kur ve CDS tarafında yaşanan yükseliş nedeniyle merkezin Ağustos toplantısında politika değişikliğine gitme yani faiz artışına gitmesi yönündeki beklentiler de yükseldi. Bu hafta kurda yaşanacak oynaklığın yüksek olması yani yeni rekor seviyelerin görülmesi durumunda merkezin PPK öncesi adım atması olasılığı da söz konusu, ancak hükümetin faiz konusundaki tavrı nedeniyle nasıl bir yol izleneceği merak ediliyor.

Şenay Şerefoğlu

İnvesting.com

The post Türk Lirası’ndaki değer kaybı devam ediyor appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments