Tavsiyemizi AL’a yükseltiyoruz

TTRAK için HF’ımızı iç pazar traktör tahminimizdeki yukarı yönlü artış, TL risksiz getiri oranı tahminimizdeki yüzde 0.5 gerileme ve yurtdışı benzer şirket çarpanlarındaki güncelleme neticesinde önceki hisse başına 61.30TL’den 82.15TL’ye arttırdık. TTRAK değerlememizde İNA ve yurtdışı benzer çarpan analizine eşit ağırlık vermekteyiz. Revize HF %29 getiriye işaret ettiğinden, hisse için TUT tavsiyemizi AL olarak değiştiriyoruz. Hisse 2020T 8.2x Firma Değ./FAVÖK ve 15.1x F/K çarpanlarıyla yurtdışı benzer şirket çarpanlarının medyanı 10.9x ve 25.8x’a kıyasla iskontolu işlem görüyor. Hissenin 2021T 5.6x Firma Değ./FAVÖK ve 10.6x F/K çarpanları da yurtdışı benzer şirket çarpanlarının medyanı olan 8.3x ve 14.9x’a göre yaklaşık %30 iskontoya işaret ediyor.

Yağışlar düşüşe rağmen daha yüksek üretim için yeterli

Ulusal Hububat Konseyi’nin Mayıs ayında yayınladığı rapora göre, Ekim 2019 – Nisan 2020 döneminde Türkiye’nin genelinde, bölgeden bölgeye değişiklik göstermekle birlikte, yağışlar on yıllık ortalamalara göre %6 düşüş gösterse de buğday üretimi için dengeli hava koşulları geçerliydi. Ekmek buğdayı ekim alanları %3 artarken, makarnalık buğday ekim alanlarında %10 artış görüldü. Rapora göre Türkiye’de 2020 buğday üretiminin %2 artışla 20.1 milyona artması bekleniyor. Yine aynı rapora göre, Türkiye’de 2020’de arpa üretiminin ise artan verimlilik ve son zamanlarda arpa fiyatlarındaki yükseliş sayesinde artan ekim alanları neticesinde %10 artış ile 8.4 milyon tona yükselmesi bekleniyor. 2020’de düşen üretimle global arpa fiyatlarında yükseliş bekleniyor.

Pandemi döneminde artan gıda fiyatlarının yurtiçi hububat üretiminde artışa neden olması beklenmekte

Salgından önce bile iklim değişikliğinin neden olduğu aşırı hava olayları nedeniyle küresel gıda fiyatlarının yakında artabileceği beklentileri vardı. Buna ek olarak, salgın sırasında uygulanan ihracat yasakları veya kotaların neden olduğu gıda fiyatlarındaki artışa ilişkin endişeler artmakta. Pandemi sırasındaki küresel gıda gelişmeleri göz önüne alındığında, Türkiye hububat piyasası düzenleyici kurumu olan Toprak Mahsülleri Ofis’inini (TMO), sınırlı buğday ithalatı ve nihai ürünlerin ihracatı için gerekli hammadde ihtiyacını da göz önünde bulundurarak, yeni ama kalıcı bir strateji olarak daha yüksek buğday stoğu oluşturması bekleniyor. TL’deki değer kaybı ve pandemi kaynaklı artan küresel buğday fiyatlarının buğday ithalatından yurt içi buğday üretimine doğru bir geçişe neden olması bekleniyor.

TMO’nun hasat öncesi dönemde yüksek alım fiyatı açıklaması ekim alanlarında artış için destekleyici

TMO 2020 mahsul alım fiyatlarını hasat öncesi Mayıs ayında açıkladı. TMO buğday ve arpa için alım fiyatlarını bir önceki yıla göre sırasıyla %22 ve %16 arttırdı. TMO’nun enflasyon artışının üzerinde açıkladığı alım fiyat artışlarının çiftçilerin ekim alanlarında artışa neden olabileceğini düşünüyoruz. Artan üretimle birlikte ürün fiyatlarındaki yükseliş çifçilerin gelirlerini olumlu etkileyecektir.

İç pazar traktör talebi için destekleyici uygun koşullar

Çiftçilerin gelirlerindeki beklenen artışa ek olarak, borçlanma oranlarındaki düşüş, petrol fiyatlarındaki gerileme ve tarım sektörüne devlet desteklerinin devamı 2020’de yurtiçi traktör talebindeki artış beklentimiz için destekleyici unsurlar olarak öne çıkıyor. Pandemi nedeniyle Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi ödemelerinde 6 ay ötelemeye ilişkin hükümet kararının ve Ziraat Bankası’nın yerli üretim traktör alımları için Ocak ayında açıkladığı sübvansiyonlu %4.5 faiz oranının yurtiçi traktör satışlarını olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz. Ocak ayında devletin 2020 bütçesinden 22 milyar TL tarım desteği açıkladığını hatırlatmak isteriz. Tarımsal üretimde önemli girdi kalemlerinden olan ve maliyeti döviz bazlı olan mazot ve gübre için ise destekler 2020’de yıllık bazda %30 ve %59 arttırıldı. Tüm bu olumlu gelişmeler ışığında yurtiçi traktör pazar tahminlerimizi 2020 için %21 artışla 31 bin adete, 2021 için ise %16 artışla 37 bin adete yükselttik. Revize iç pazar traktör tahminilerimiz 2020 ve 2021 yıllarında %20’şer yıllık büyümeye işaret ediyor. Türk Traktör’ün 2020 yılı için yurtiçi traktör pazar beklentisi 28 bin – 33 bin aralığında olduğunu hatırlatmak isteriz. Hükümetin Ekim ayı olarak önceden açıkladığı 50-100 beygir traktörler için Tier 4 motor geçiş takviminin ötelenebileceğini düşünüyoruz.

Zorlu 2020 koşullarında net kar ikiye katlanıyor

Türk Traktör’ün Mayıs ayındaki iç pazar ve ihracat satış hacmindeki aylık bazlı %51 ve %89 büyüme Türk Traktör satış hacim tahminlerimizdeki yukarı revizyon için bizi cesaretlendirdi. 2020 yılı için Türk Traktör iç pazar satış hacim tahminimizi %17 artışla 14.8 bin adete, ihracat hacim tahminimizi ise %14 artışla 11.5 bin adete yükselttik. Türk Traktör 2020 yılı için 12.5 bin – 15.5 bin iç pazar satış hacmi ve 10 bin – 12.5 bin ihracat hacim hedefi bulunuyor. Şirketin yılbaşından bu yana yurtiçi traktör satış fiyatında yaptığı artış yaklaşık %13’e ulaştı. 2020 yılı için toplam satış hacim
tahminimiz yıllık bazda büyümeye işaret etmese de, iç satışların artan payı ve ile hammadde maliyetlerindeki düşüş ile operasyonel karlılıkta iyileşme bekliyoruz. 2020 için FAVÖK tahminimizi %28 artışla 460 milyon TL’ye, net kar tahminimizi ise %32 artışla 225 milyon TL’ye yukarı revize ettik. 2020 yılı revize FAVÖK ve net kar tahminlerimiz tüm olumlu gelişmeler ve düşük baz yılı etkisiyle 2019’a kıyasla sırasıyla %23 ve iki kat büyümeye işaret ediyor. Satış hacim tahminlerimizdeki artışla birlikte, faizlerdeki düşüş de şirketin 2020’de net kar rakamını olumlu etkiliyor. 2021 yılı için ise FAVÖK ve net kar tahminlerimizi sırasıyla %12 ve %13 yukarı revize ettik.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

The post Türk Traktör Şirket Raporu: “Zorlu koşullara rağmen dikkat çekici büyüme” appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments