Türk yapı malzemeleri sektörünün hedefi ihracatta ilk 10 – Ekonomi Uzmanı
Türk yapı malzemeleri sektörünün hedefi ihracatta ilk 10
Türk yapı malzemeleri sektörünün hedefi ihracatta ilk 10

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Türk Yapı Malzemeleri Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar, Türk yapı malzemeleri ihracatında dünya sıralamasında ilk 10’a girmeyi hedeflediklerini belirterek, “Türk yapı malzemelerinin ihracatının bu sene rakam olarak çok az düşse bile tonajında ciddi artış olduğunu görüyoruz. Bu da pazarlardaki payımızı artırdığımızı gösteriyor, bu sebeple pandemi sonrası piyasaların toparlanması ve açılması ile Türk yapı malzemelerinin ihracatı hızlı bir şekilde büyüyecektir” ifadelerini kullandı.

İDDMİB’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin ihracattaki lokomotif sektörlerinden biri olan yapı malzemeleri sektörü toplam ihracata verdiği katkıyı 2020’de de sürdürdü.

Üretim ve istihdam odaklı çalışan sektör, salgın yılında 21,8 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. İlk 5 ihracat pazarı ABD, İsrail, Almanya, Irak ve İngiltere oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İDDMİB Türk Yapı Malzemeleri Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar, “Bakanlığımızın destekleri ve sanayicilerimizin azmi ile yılı yüzde 1’lik düşüş ile 21,8 milyar dolar ihracatla tamamladık. İhracatta yılın son ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20’lik artış kaydettik. İkinci çeyrekte yaşanan daralma bütün dünyada gerçekleşti. İhracata etkisi en fazla nisan ve mayıs aylarında yüzde 42’lere varan düşüşlerle yaşandı” ifadelerini kullandı. 

Uygulanan destek paketleri ve alınan tedbirlerin sanayicinin en azından önünü görebilmesinde çok etkili olduğunu ve yılı yüzde 1 gibi geri dönüşün daha kolay olabileceği bir noktada tamamladığını aktaran Urfalılar, “Türk yapı malzemelerinin ihracatının bu sene rakam olarak çok az düşse bile tonajında ciddi artış olduğunu görüyoruz. Bu da pazarlardaki payımızı artırdığımızı gösteriyor, bu sebeple pandemi sonrası piyasaların toparlanması ve açılması ile Türk yapı malzemelerinin ihracatı hızlı bir şekilde büyüyecektir.

Dünya ihracat sıralaması henüz açıklanmadı ama ilk 3 çeyrek üzerinden değerlendirme yaparsak 11’inci sıramızı koruyacağımızı düşünüyoruz. Hedef ilk 10’a girmek. 2021 yılında doğru para politikaları ve salgının ilerleyişine göre ilk 10’da yer alamamak gibi bir sıkıntımızın olacağını düşünmüyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 

“GİRDİ MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞIN İÇ PİYASADA KONUT FİYATLARINA DA YANSIYACAĞINI TAHMİN EDİYORUZ”

Urfalılar, sektörde gelecekteki sorunların kapasite ve ölçek odaklı olacağını düşündüğünü ve yatırım ortamının iyileşmesi ile yapılacak yatırımlar ile sektörel sıkıntıların büyük ölçekte aşılacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Yapı malzemeleri sektörü, son zamanlarda çimento ve demire art arda gelen zamlarla sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Girdi maliyetlerindeki artışın iç piyasada konut fiyatlarına da yansıyacağını ve dolayısıyla da yeni projelerin üzülerek sekteye uğrayacağını tahmin ediyoruz. Birlik olarak firmalardan gelen talepleri, sıkıntıları ve sorunları direk Bakanlığımızla paylaşıyor, gereği için görüşmeler yapıyoruz.

Diğer yandan pandemi nedeni ile konteyner tedarikinde ve dünya ticaretinde yaşanan dengesizlikler, konteyner dönüş süreleri ve liman hizmetlerindeki yavaşlamalar sonucunda deniz navlununda yeterli sayıda konteyner bulunamaması nedeniyle birçok mal depolarda bekliyor. Bu süreçte navlunda yaşanan 2-3 kat artış da maliyetleri ciddi şekilde artırdı. Yük gemilerinin dolu olması ve birçok destinasyonda boş yer bulunamaması nedeniyle rezervasyon sıkıntısı yaşanıyor. Bu problem ihracatla büyümek isteyen ülkemizin önünde ciddi bir engel teşkil ediyor.”

Sektörün 2021 hedeflerine de değinen Urfalılar, sanal heyetler konusunda tecrübe kazandıklarını belirterek, “Geçtiğimiz yıl Körfez bölgesinde yer alan BAE, Umman, Katar, Kuveyt ve Bahreyn ülkelerine yönelik sanal heyet ile başladık, sene içinde Latin Amerika bölgesi, Rusya, Pakistan, Hindistan, Özbekistan ve Kazakistan derken birçok pazarda yer aldık. 1000’den fazla ikili iş görüşmeleri gerçekleşti. 2021 yılında birçok fuar henüz iptallerini ilan etmedi ancak ertelenenler oldu. Batimat Paris 2021 fuarı 2022 yılı Ekim ayında yapılacak. Biz Birlik olarak yine milli katılımını organize edeceğiz” yorumunu yaptı.

Urfalılar, bu sene sonunda hedef pazarlardan Kanada ve Meksika’ya milli katılımların olacağını aktararak, Avrupalı Uluslararası Müteahhitler Federasyonu ile yine bir araya gelmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Sektör Komitesi olarak sıklıkla bir araya gelindiğini alt sektör temsilcileri ile sektör adına neler yapılabileceğine değindiklerini belirten Urfalılar sözlerini şöyle tamamladı:

“2020 yılı için hazırlığını yaptığımız birçok faaliyeti bu sene sanal ortama taşımak üzere içeriklerini ve altyapısını revize ettik. Dünya ticaretine yön verecek değişimlerin yoğun olduğu bir dönemdeyiz. Seneye, Birleşik Krallık Serbest Ticaret Antlaşması ile başladık.

Doğuda 16 ülkenin parçası olduğu Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık kümeleşmesi, güneyimizde 1 Ocak 2021 itibarıyla resmileşen Afrika Kıta Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması gibi dikkate alınması gereken değişimler var. 2021 yılının ilk çeyreğinde bu konulara değinecek bir sektör buluşması organize ediyoruz. Sektör paydaşlarının deneyimlerinin aktarılacağı ve alanlarında uzmanların konular hakkında bilgi vereceği bir oluşum içindeyiz.” 

Diğer Ekonomi Haberleri
Özlem Denizmen ile Para Durumu (11 Haziran 2021)

Finansal konularda merak edilenler… Harcama dengesinde dikkat edilmesi gerekenler… Özlem Denizmen, finansal okur yazarlığın olmazsa olmazlarını anlatıyor ve her hafta Devamı

Japonya’da bir firma, “kilolu insan kiralama hizmeti” vermeye başladı

Japonya'da bir şirket, "Tahterevallide oynayacak arkadaş", "Fotoğrafta zayıf gözüktürecek bir partner" ya da "Ismarlanan dev pizzaya ortaklık edecek bir yardımcı" Devamı

İstanbul’da konut satışlarının en pahalı olduğu mahalleler

İstanbul’da konut satışlarının en pahalı olduğu mahalleler belirlendi. Bir şirketin araştırmasına göre, İstanbul genelinde ortalama konut metrekare satışlarının en yüksek Devamı

10 soruda borç yapılandırma rehberi

Milyonları ilgilendiren emeklilik keseneği, sigorta, destek prim borcunda faiz ve ceza yeniden hesaplanıyor. Başvurular 31 Ağustos’a kadar sürecek. Yapılandırmada teminat Devamı

Dolar kuru bugün ne kadar? (11 Haziran 2021 dolar – euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? 11 Haziran 2021 Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son Devamı

Kurbanlık fiyatlarında yüzde 20 artış bekleniyor

Kurban Bayramı yaklaşırken besicilerin kurbanlık hazırlıkları da başladı. Son bir yılda yaklaşık iki kat artan yem fiyatlarının kurbanlık fiyatlarına da Devamı

Bakan Elvan’dan enflasyonla mücadele mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, enflasyonla mücadeleyi ülkenin refahı için mutlaka kazanılması gereken bir savaş olarak gördüklerini söyledi.Bakan Elvan, Devamı

Rusya’dan Facebook ve Telegram’a ceza

Rus mahkemesi, sosyal medya platformlarından Facebook’a idari ihlal nedeniyle 17 milyon ruble, Telegram mesajlaşma uygulamasına 10 milyon ruble para cezası Devamı

Facebook Comments