İran'da dolar ilk kez 25 bin tümeni aşarak rekor kırdı

Yeni araştırmalara göre, düzinelerce gelişmekte olan ve sınırdaki pazar, koronavirüs pandemisi ve virüsün korkunç ekonomik etkisini kontrol etmek için uygulanan kilitlenmeler nedeniyle önümüzdeki aylarda kitlesel protestolarla karşılaşacak.

Küresel risk analiz şirketi Verisk Maplecroft, otuz yedi ülkeiçinde beklenen sosyal tepkilerin çoğunlukla Nijerya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Venezuela ve Peru dahil olmak üzere Afrika ve Latin Amerika’da yoğunlaştığını söyledi.

Kongo ve Etiyopya’nın yanı sıra Avrupa’daki Belarus, Bulgaristan ve Sırbistan, hükümetlerle ilgili memnuniyetsizlik arttıkça son günlerde protestolarla sarsılan ülkeler arasında yer alıyor.

Silahlı Çatışma Yeri ve Olay Verilerine (ACLED) göre, kilitlenmelerin yaygınlaşmasından sonra, Mart ayında gelişmekte olan ve sınırdaki pazarlarda huzursuzluk yaşanıyor.

Verisk Maplecroft Baş Analisti Miha Hribernik, “Sınır ve gelişmekte olan pazarlardaki protestoların toplam sayısı neredeyse pandemi öncesi seviyelere yükseldi” dedi.

“Birçok ülke hala kilitli durumda ve salgının tam ekonomik şoku hissedilmeden, önümüzdeki 2-3 ay içinde protesto sayısının artmasını bekliyoruz.”

Verisk Maplecroft, görünümün özellikle pandemi sonrası ekonomik tablonun kasvetli olduğu sınır ve gelişmekte olan pazarlarla ilgili olduğunu söyledi.

Hribernik, “Ocak ayındaki temel durumumuz – 2020’de küresel anlamda protestolarda bir artış olacağı ve önümüzdeki on yılın benzeri görülmemiş huzursuzluklara sahne olacağı yönündeydi. Ancak pandemiden sonrası toparlanmaya en az hazır olan ülkelerde artık sosyal patlama beklentisi temel senaryo halimde” dedi.

Rapora göre, Hindistan, Brezilya, Rusya, Güney Afrika, Endonezya ve Türkiye, biraz daha az akut olsa da istikrar için önemli tehdit oluşturan risklerle karşı karşıya bulunuyor.

CNBC

The post Türkiye dâhil gelişmekte olan ülkeler pandemi sonrası sosyal patlama dalgası ile karşı karşıya appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments