Bitcoin (BTC) ve kripto paraların kullanımı her geçen gün daha da artmakta. Birçok kişi Bitcoin’i eşler arası alım satım için kullanmasa da bunu son yılların en iyi yatırım araçlarından birisine dönüştüğü grafiklerden de görülebilmekte. BTC, 2013 yılından beri uzun vadede en çok kazandıran varlık olmayı başardı. Peki bütün bunlar karşısında gerçek anlamda BTC yatırımı yapan kaç kişi var ve ülkeler konusunda sıralama ne durumda?

Bitcoin ve Kripto Para Yatırımcılarının Sayısı Belli mi?

active bitcoin addresses

Chainalysis tarafından yapılan güncel bir araştırma, dünya üzerinde ne kadar insanın BTC yatırımı yaptığını en azından bir noktaya kadar ortaya koydu. Sadece Aralık 2018 itibarıyla mevcut olan Bitcoin cüzdan adreslerine bakıldığında bunların sayısının 460 milyon olduğu görülüyor. Buna rağmen her cüzdan adresinin tek bir kişiyi temsil etmediği de bilinmekte.

Bazı kullanıcılar onlarca hatta yüzlerce BTC cüzdan adresi açabilir ve bunlar farklı kurumlarla kuruluşlara bile ait olabilir. Sadece Coinbase’in her bir kurumsal müşterisi için ayrı soğuk depolama cüzdanı açtığı ve buna özel adres atadığı biliniyor. Bunun dışında BTC yatırımcılarının toplam sayısını tespit etmek için borsalardaki hesap sayısına bakılabilir. Ancak böyle bir durumda da borsalardaki aktif olmayan hesaplar, başka kripto paraların hesapları ve çoklu hesaplar gibi faktörler yanıltıcı sonuçlar verebilir.

Dünya Nüfusunun %1’inden Fazlası Bitcoin Sahibi

Yapılan anketler ise sonuçlara dair çok daha net yanıtlar verebilmekte. 2019 yılında yapılan bir ankette Amerikan vatandaşlarının %11’inin BTC sahibi olduğu açıklanmıştı. Bu da sadece ABD içerisinde BTC sahibi olanların 30 milyonu bulduğunu gösteriyor. Ancak dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase’in internet sitesinde 35 milyon kullanıcıya sahip olduklarını belirtmeleri, BTC sahiplerinin çok daha fazla olduğunu kanıtlıyor.

CH&Co. tarafından yapılan bir araştırmada ise ABD ve Avrupa dışında 25 milyondan fazla kripto para yatırımcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştı. Uzmanlar bu verileri de ele alarak dünya çapında en az 100 milyon insanın Bitcoin veya kripto para sahibi olduğu sonucuna vardı. Bu da dünya nüfusunun yaklaşık olarak %1,3’ünün Bitcoin sahibi olduğuna işaret ediyor.

cryptocurrency traders by country

Türkiye, Kripto Paralara Olan İlgi Konusunda Birinci

2018 yılında yapılan bir ankette ise kripto paralara en çok ilgi gösteren ve en çok kripto para sahibi olan ülkenin Türkiye olduğu ortaya çıkmıştı. Statista tarafından yapılan ankette Bitcoin veya benzer bir kripto paraya sahip olanların oranı %18 olarak belirlendi. cryptocurrency awareness by country

Türkiye’nin elde ettiği bu veriler ise 2021 yılına kadar büyümeye devam etti. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in trafik verilerine bakıldığında, en çok ziyaretçinin Türkiye tabanlı olduğu görülüyor. Bu da Türkiye’nin Bitcoin ve kripto para yatırımları ile bilinirliği konusunda başa oynayabileceğine işaret ediyor.

Bunda Binance’in ABD için ayrı bir kripto para platformuna sahip olmasının da etkisi büyük.

Bütün bu veriler ise Bitcoin fiyatı için hala yolun çok başında olunduğuna işaret ediyor.

Facebook Comments