Sunday, November 28th, 2021

Türkiye’deki Kripto Para Borsaları İçin TakasBank Formülü Masaya Yatırıldı

Thodex kripto para borsası ile başlayan ve VeBitcoin ile devam eden Türkiye’deki kripto para borsaları felaketi, yakında çözüme kavuşturulabilir.

Türkiye’de Kripto Para Regülayonu Nasıl Olacak?

Şu an için dünyanın genelinde olduğu gibi Türkiye’de de kripto para regülayonlarına yönelik kapsamlı ve her alanı kapsayan bir regülasyon hazırlanmadı. Dünyanın farklı ülkelerinde buna yönelik çeşitli adımlar atılsa da henüz küresel kabul seviyesine ulaşan bir regülasyon bulunmuyor. Türkiye ise bu konuda farklı bir modeli ortaya atmış olabilir.

Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre Türkiye’deki kripto para borsaları için Takasbank benzeri kurumsal bir yapının oluşturulması ele alınmakta. Takasbank modeli sayesinde ülkedeki kripto para borsalarının kripto para saklama veya transfer etme yetkililerinin de kısıtlanacağı, kısacası merkezi otoriteye bağlanacağı söylenebilir.

Üst Düzey Türk Yetkili Açıkladı

Bloomberg’e konuşan üst düzey bir yetkilinin, birkaç hafta içerisinde bu sürecin sonlandırılacağını belirttiği aktarılmakta. Aynı yetkili bu formül ile aslında dünyada kripto para borsalarını regüle eden ve bunu tamamlayan ilk ülkenin Türkiye olacağının da altını çizdi. Aslında kısa süre önce kripto para borsalarına yönelik olmasa da bunları da kapsayan bir adım atılmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayınlanan güncel yönetmelikle beraber aracı kurumların kripto para alım satım ve ödeme hizmeti vermesi yasaklandı. Sadece kripto para borsaları ve bankalar aracılığıyla kripto para alım satımı veya platformlara bunun karşılığında itibari para gönderimi yapılabilecek. Thodex veya VeBitcoin örneğinde görüldüğü üzere ise müşteri fonlarını kontrol eden kötü amaçlı borsalar hakkında net bir adım atılmamıştı.

Takasbank ile Kripto Para Borsalarının Regülasyonu

Takasbank formulünün devreye alınması ile beraber ise borsaların kullanıcı fonlarını istedikleri gibi saklayıp transfer edebilmeleri sınırlandırılacak. Bu da müşterilerin transferlerine aracılık edileceğini ancak fonların tasarrufundan sorumlu olunmayacağını göstermekte.

Aktarılan bilgilere göre ikinci model ise sermaye yapılarını değiştirmeye odaklanmakta. Thodex borsasının yaşattığını yaşatmamak amacıyla borsaların sermaye gereklilikleri arttırılabilir. Aynı yetkili, Türkiye’deki bankaların da bu pazara ilgi duyup bununla ilgili adımlar atmasının önünün açılabileceğini kaydetti.

Facebook Comments