Tuesday, November 30th, 2021

Türkiye’nin ilk teknoloji mağazası Bimeks iflas etti

Türkiye’nin ilk ve en büyük teknoloji mağazalarından biri olan Bimeks, mali krizi gerekçe göstererek birçok mağazasındaki ürünleri boşaltıp, sonra da kapatmıştı. Bu durumdan dolayı yüzlerce işçiyi işten çıkaran firma hakkında açılan davalardan biri sonuçlandı.

Cerebrum Tech tanıtıldı! Türkiye’nin yeni teknoloji şirketi

Mahkeme kararıyla iflas resmileşti

Sonuçlanan dava neticesinde İstanbul Anadolu 3. Asliye Ticaret Mahkemesi, teknoloji perakendecisi Bimeks’in iflasına karar verdi.

17 Şubat’ta alınan ve 12 Nisan’da ilan edilen mahkeme kararı şu şekilde:

Müflisin adresi: Barbaros Mah. Sütçüyolu Cad. No:62 Yenisahra/Ataşehir/İstanbul

“İstanbul Ticaret Sicil Memurluğunun 270380/0 sicil sayısında kayıtlı yukarıda unvanı ve adresi yazılı şirketin İstanbul Anadolu 3. Asliye Ticaret Mahkemesinin 2019-469 Esas sayılı dosyasından 17.02.2021 günü saat 15:36’den itibaren iflasına karar verilmiştir. İ.İ.K.166. Maddesi gereğince keyfiyet tebliğ ve ilan olunur. 12.04.2021”

Dünden bugüne Bimeks

Kadıköy Mühürdar’daki küçük bir dükkanda 1989 yılında ticari faaliyete başlayan Türkiye’nin ilk teknoloji perakendecisi unvanına sahip Bimeks, Akgiray ailesi tarafından kuruldu.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte şirket bilişim teknolojisi, tüketici elektroniği, beyaz eşya ve küçük ev aletleri gibi ürünleri satmaya başladı.

Ayrıca Bimeks, Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan ilk teknoloji perakende şirketi olarak başarısını ikiye katladı.

Daha sonra Bimeks, Eylül 2013’te büyük bir satın alma grçekleştirdi ve Dixons Retail PLC’ye ait olan Electro World’ün Türkiye hisselerinin yüzde 100’ünü bünyesine kattı.

Kasım 2013’te ise Bimeks, Electro World ile birleşti. Bu birleşmeden sonra Electro World, Türkiye’deki mağazalarını Bimeks’e devretti. Teknoloji perakendecisi daha sonra Türkiye’de faaliyet gösteren teknoloji perakende zinciri Fransız Darty’nin ise Türkiye’deki mağazalarından 28 tanesini satın aldı.

Başarılı yılların ardından Bimeks için 2018 yılından itibaren işler kötüye gitmeye başladı ve mali durumu kötüleşen şirket Mart 2019’da Borsa İstanbul’dan çıkarıldı.

The post Türkiye’nin ilk teknoloji mağazası Bimeks iflas etti appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments