Wednesday, December 1st, 2021

Twitter’dan koronavirüs eleştirilerine sansür

Sosyal medya platformu Twitter, Hindistan hükümetinin talebi üzerine ülkedeki koronavirüs salgınıyla mücadele koşullarını eleştiren tweetler için sansür uyguladı. Firma sansürlenen hesaplara gerekli bilgilendirmenin yapıldığını söyledi.

Twitter, Hindistan hükümetinin koronavirüs salgınını ele alışını eleştiren 50’den fazla tweeti kaldırdı. Hükümetin talebi üzerine kaldırılan tweetleri atanlar arasında, ülkede yüksek profile sahip kişiler de bulunuyordu.

Twitter’dan para kazanmanın yeni yolu: Bahşiş kutusu

Sansür uygulanan Twitter hesapları arasında ünlüler de var 

Hint haber sitesi MediaNama tarafından bildirilen habere göre hükümet, Twitter’a 52 tweeti sansürlemesi için bir acil durum emri gönderdi. Gelen emir üzerine Twitter, söz konusu tweetlere ve hesaplara sansür uyguladı. Sansürlenen hesapların arasında Hint Parlementosu’nun bir üyesi, iki film yapımcısı, bir oyuncu ve Batı Bengal Eyalet Bakanı yer alıyor.

twitter-koronavirus-elestirilerine-sansur-uyguladi

Konuyla ilgili TheVerge‘ye konuşan bir Twitter sözcüsü, tweetlerin yerel yasaları ihlal etmesi durumunda şirketin Hindistan’daki kişiler tarafından görüntülenememesinin söz konusu olacağını söyledi. Bunun yanında eylemin Hindistan hükümetinden gelen bir yasal talebin sonucunda yapıldığı ifade etti. Sansür uygulanacak hesaplara da konuyla ilgili gerekli bilgilendirme yapıldığının altının çizdi.

Bu gelişme Twitter’ın Hindistan hükümetine ilk kez boyun eğmesi değil. Şubat ayında ülkede gerçekleşen protestolarda şirket, hükümetin isteğiyle 500‘den fazla hesabı kalıcı olarak engelledi. Ayrıca Hint hükümeti şirket için bir uyumsuzluk bildirisi yayınladı. New York Times‘a göre Twitter bu bildiriyi reddetmiş olsaydı, ülkedeki bütün çalışanları için hapis cezası gündeme gelecekti.

Hindistan’daki yasalar, hükümetin iftira olarak değerlendirdiği ya da şiddeti kışkırtabileceğini iddia ettiği materyallerin yayınlanmasını kısıtlıyor. Bu yasaların sonucunda da Batı Bengal Eyalet Bakanı Moloy Ghatak‘ın Başbakan Narendra Modi‘yi koronavirüs salgınını ciddiye almadığı şeklinde suçladığı tweet ve bunun gibi birçok beyan platformdan kaldırılmış oldu.

Ülke nüfusunun yüzde 1,5’ini tamamen aşılayan Hindistan, salgında en çok sıkıntı yaşayan ülkelerin başında geliyor. Geçtiğimiz gün 346 bin 786 kişinin virüse yakalandığı bildirilirken, ölü sayısı da 2 bin 624’ü buldu.

The post Twitter’dan koronavirüs eleştirilerine sansür appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments