Wednesday, December 1st, 2021

Twitter temsilci atadı, yasak kalktı

Sosyal medya düzenlemesi kapsamında günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına, Türkiye’ye temsilci atama zorunluluğu getirildi. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen sağlayıcılara kademeli olarak uygulanan yaptırım sürecinde, Twitter reklam yasağına tabi tutulmuştu. Yasağın kaldırıldığı açıklandı.

Twitter ve TikTok’un Türkiye temsilcisi belli oldu

Türkiye’de şirket kuran Twitter’ın reklam yasağı kaldırıldı

“7253 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kapsamında günlük 1 milyon erişimi olan sosyal medya platformlarının Türkiye’ye temsilcilik açma zorunluluğu getirildi. Düzenleme, temsilcilik barındırmayan sosyal ağ sağlayıcılarına birtakım yaptırımlar öngörüyordu. Bunlar şöyleydi:

– Sosyal ağ sağlayıcısı, 10 milyon TL idari para cezasına çarptırılacak.
– 30 gün içinde hala temsilcilik açmazsa 30 milyon TL daha ceza kesilecek.
– Bir 30 gün süre daha beklenecek, sağlayıcı hala temsilcilik açmazsa reklam cezasına tabi tutulacak.
– 3 ay içinde temsilcilik açmazsa bant genişliği %50 azaltılacak. Bu oran, %90’a kadar çıkarılacak.

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal ağlar için öngörülen yaptırımlar

Yaptırımın üçüncü aşaması Ocak 2021’de Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Twitter’a reklam vermek yasaklanmış, reklam veren şirketlere de ayrıca ceza kesileceği belirtilmişti. Bunun üzerine Twitter nihayet temsilci atayacağını bildirdi, bugün itibarıyla da ülkemizde resmen şirket kurdu. Twitter İnternet İçerik Hizmetleri Limited Şirketi’nin kuruluşunu tescil ettiren sosyal medya ağı, Türkiye temsilcisi olarak Kevin Cope’u atadı.

Twitter’ın bu kararını takiben, şimdiye kadar yürürlükte olan reklam yasağı da kaldırıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Resmî Gazete’de yayımlanan ilgili karar kapsamında Twitter için uygulanan reklam yasağının artık yürürlükte olmayacağını açıkladı.

Temsilci atamayan kalmadı

Düzenleme gereğince Türkiye’ye temsilci ataması gereken sosyal ağ sağlayıcıların tamamı yükümlülüklerini yerine getirdi.

The post Twitter temsilci atadı, yasak kalktı appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments