Sunday, November 28th, 2021

Uçurtma Projesi: Öğrencilerin Hayallerini Gerçekleştirmelerine Yardımcı Olabilirsiniz

Son zamanlarda Blockchain alt yapıs çok çeşitli alanlarda kullanılıyor. Blockchain’in teknolojisinde bağlı olarak getirdiği şeffaflık ile birlikte projelere olan güven de artıyor. Gıda sektöründe tedarik zincirleri, sağlık sektörü ve bağış/yardımlaşma alanlarında güven unsurunun önemi günden güne artarken ülkemizde de bu konuda çok önemli projeler hayat buluyor. Bunlardan birisi de sektörün tanınan isimlerinden Mert Susur tarafında hayata geçirilen Uçurtma Projesi.  Bu proje özellikle öğrencilere destek olma hedefiyle yola çıktıkları için önemli ölçüde destek görüyor. Bugüne kadar 100 Bin TL’nin üzerinde destek proje aracılığıyla öğrencilere ulaştırılmış durumda.

Uçurtma Projesi Nedir?

Hem dünyada hem ülkemizde öğrenciler hayallerini gerçekleştirebilmek, istedikleri eğitimleri alabilmek ya da kendilerini geliştirmek için yeterli desteği bulamıyorlar. Ayrıca artık iş verenler de henüz yeni mezun üniversite öğrencisinin dahi deneyimli olmasını ya da en azından kendisini geliştirmiş olmasını bekliyor. Ama bunların hiçbiri maddi destek olmadan maalesef sağlanamıyor.

Uçurtma projesi de aslında burada devreye giriyor ve hayallerini gerçekleştirmek isteyen öğrenciler ile onlara destek olmayan kişileri Blockchain teknolojisini de kullanarak bir araya getiriyor.

Her ne kadar çeşitli burslarla öğrencilere destek olunduğu düşünülse de aslında burs, bursu veren kişinin ya da kurumun inisiyatifinde olduğu için ve hangi öğrencinin bu bursu nasıl kullandığı takip edilemediği için zaman zaman sorunlar yaşanabiliyor. Örneğin; gerçekten ihtiyacı olan bir kişi bursa ulaşamazken, bursu amacı dışında kullanan ya da gerçekten ihtiyacı olmayan öğrenciler bu destekleri alabiliyor. Burs ihtiyacı olan öğrenciler ise belirlenen yanlış kriterler nedeniyle bu burslardan mahrum kalabiliyor. Ya da burs veren kişi ya da kurum gerekçe göstermeden desteği kesebiliyor ve öğrenci zor durumda kalabiliyor.

Ancak uçurtma projesi ile öğrenciler, Ethereum ağı üzerinde geliştirilen akıllı kontratlarla bu ağ üzerinde çalışan istedikleri kripto para biriminde destek toplayabiliyor ve her ay belirlenen miktarda desteği banka hesaplarına kendi kontrollerinde çekebiliyor. Bu noktada çekim yapılırken herhangi bir ücret ödenmiyor olması büyük önem taşıyor. Böylece hem desteklerin kontrolü öğrencinin elinde oluyor hem de Blockchain teknolojisi kullanıldığı için destekçiler de şeffaf bir şekilde takip sağlayabiliyor.

Uçurtma Projesi Nasıl İşliyor?

Aslında projenin iki kolu bulunuyor: Destekçiler ve Öğrenciler. Öncelikle öğrencilerin nasıl destek topladığına bir göz atalım.

Öğrenciler belli bir hedef için platformda proje oluşturuyor ve bu projelerin doğruluğu inceleme aşamasında değerlendiriliyor. Yapılan açıklamalara göre Uçurtma Projesi tüm öğrencilerin eşit şartlarda olması gerektiğine inanıyor ve bu sebeple projenin sadece gerçek olup olmadığının kontrolü sağlanıyor.

Platform, projeyi onayladıktan sonra ise Uçurtma Projesi, zaman zaman yaptığı kontroller ile öğrencinin projeye uygun devam edip etmediğini kontrol ediyor ve tüm şartları şeffaf bir şekilde yerine getiren öğrenci destekleri almaya devam ediyor.

Öte yandan destek olmak isteyen kişiler de platformda yer alan projeleri inceleyerek destek olmak istedikleri projeleri belirleyebiliyor ve destek sonrasında da takibi sağlayabiliyor. Bu noktada destekçilerin en az 100 TL ve en fazla 1.500 TL destek yapabildiklerini belirtmek gerekiyor. 1.500 TL sınırı dahilinde ise birden fazla projeye destek olunabiliyor.

Sonuç

Tüm bu bilgiler ışığında Uçurtma Projesi’nin aslında Türkiye’de ciddi bir eksikliği kapatmak üzere harekete geçtiğini ifade edebiliriz. Çünkü dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de maalesef öğrenciler aynı şartlara sahip değiller ve bu sebeple hayallerini gerçekleştiremeyen çok fazla öğrenci var. Dolayısıyla Uçurtma Projesi sayesinde hem bir öğrenciye destek olmafırsatı bulamayan kişiler şeffaflıktan faydalanarak gönül rahatlığı ile destek yapabiliyor hem de öğrenciler deyim yerindeyse çekinmeden hayalleri için destek isteyebiliyor. Bu noktada destekçilerin adlarının öğrenciler ile paylaşılmadığını ve saklı tutulduğunu belirtmek gerekiyor. Böylece aslında işler tamamen amacına uygun bir şekilde gerçekleşmiş oluyor.

Destek arayan öğrenci okuyucularımız da projeye kayıt olmaktan çekinmemeli. Bu proje destekçileri kadar, ihtiyaç ve hayallerini dile getiren öğrencilerinin varlığıyla da büyüyecektir.

Biz de CoinTürk ailesi olarak projeye desteğimizi sunarak destek bekleyen tüm öğrencinin hayaline ulaşması için gereken katkıyı sağlıyoruz. Bu günlerde destek olma arayışında olan kripto para tutkunları için farklı bir alternatif olacağını düşündüğümüz Uçurtma Projesini sizlere hatırlatmak istedik.

Facebook Comments