Monday, October 25th, 2021

Uzmanlar konuştu: TCMB faiz artıracak mı?

Başkan Erdoğan’ın yüksek faiz protestosu ve ABD dolarında gerilemenin yeniden başlamasıyla TCMB’nin Perşembe günü nasıl bir faiz kararı alacağı sorusu tam bir “sisler bulvarında geziye” dönüştü. FÖŞ, bu konuda makalesini hazırlarken, bu haberde uzmanların görüşlerini derledik…

 

Deutsche Bank

 

Bloomberg HT’ye konuk olan Deutsche Bank Orta Doğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska, TCMB’nin faiz kararı ve döviz kuru üzerindeki öngörülerini paylaştı. Wietoska değerlendirmesinde, “Dolar/TL 7.50’nin altında kalmaya devam edecek. TCMB’den ilk çeyrekte 100 baz puan faiz artırımı bekliyoruz.” dedi.

Wietoska değerlendirmesinde, getirilerin gelişen piyasalarda bulunduğunu ve doların önümüzdeki aylarda biraz daha zorlanabileceğini söyledi. “TL yıl başından bu yana çok dirençli olduğunu gösterdi.” diyen Wietoska, birinci çeyrek zorlu olsa da TL için yapıcı görüşlerini koruduklarını belirtti.

 

Dolar/TL kurunun 7,50’nin altında kalmaya devam edeceğini söyleyen Wietoska, “Merkez Bankası’nın Ocak ayında faiz artırması 2020’deki faiz artırma kararı kadar önemli değil, çünkü piyasalar genelinde yabancı yatırımcılar tarafından güven kazanıldı. Dolayısıyla 1. çeyrekte 100 baz puanlık bir faiz artırımı bekliyoruz.” dedi.

 

 

Morgan Stanley

Morgan Stanley ekonomistleri, 21 Ocak’taki Para Politikası Kurulu toplantısında 100 baz puanlık artırıma gidilmesini bekliyor

Bankanın Georgi Deyanov, Andrea Masia, Alina Slyusarchuk imzalı raporunda, faiz artırım beklentisine gerekçe olarak aralık ayında çekirdek enflasyon ve kasım ayında üretici fiyatlarında yaşanan yükseliş gösterildi.

 

Yakın zamanda asgari ücret zammının da desteğiyle enflasyonun yüzde 15.6 ile Nisan ayında tepe noktasına ulaşana kadar yükseleceği yönünde beklenti açıkladıklarının altını çizen ekonomistler, TCMB’nin enflasyon tahminini yükseltmesini ve bu nedenle sıkılaştırmanın sürmesini bekliyor.

 

Raporda “Böylece Merkez Bankası reel faiz oranını yeniden yüzde 3’e getirecektir ki bunun enflasyon beklentileri üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.” ifadesi yer aldı.  (BloombergHT)

 

 

 

ÜNLÜ & CO

 

Uzun süredir ağırlıklı olarak 7,30-7,50 bandında hareket eden USD/TL zaman zaman söz konusu bandın üzerini test ediyor olsa da kapanışların bant içerisinde yapılmaya devam edilmesi kısa vadeli görünümde anlamlı bir farklılık oluşmasına izin vermiyor. PPK toplantısı öncesindeki son işlem gününde de bu tablonun değişmesini beklemiyoruz. Yarınki toplantı sonucu ve verilecek mesajlar ise kurun yönünü belirleyecek ana unsurlar olacaktır. Ağırlıklı görüş toplantıdan faiz artırımı kararı çıkmayacağı yönünde olsa da henüz yıl içi zirveye ulaşmayan enflasyonun görünümünü nedeniyle bu yönde bir adım olasılık dışı değil.

 

 

 

JP Morgan

 

ABD’li yatırım bankası JPMorgan, Merkez Bankası’nın (TCMB) bu hafta yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini yüzde 17,0 seviyesinde tutmasını, faiz politikasında bir sonraki adımın faiz indirimi yönünde olmasını beklediklerini açıkladı.

 

Banka bugün yayınladığı raporda, “TCMB’nin son 2 toplantıda yaptığı toplam 675 baz puanlık sıkılaştırmanın Merkez Bankası’nın planlarındaki kademeli dezenflasyonun sağlanması için yeterli olacağına inanıyoruz. Ayrıca, bizim görüşümüze göre, yapılan sıkılaştırma politika kredibilitesinde ciddi bir artışın başarılması için de yeterli” değerlendirmesini yaptı.

 

 

Murat Sağman

 

TCMB’nin Kasım ve Aralık 2020’de dezenflasyonu sağlamak adına gerçekleştirdiği toplam 675 baz puan artışın ardından atılan adımların etkisini izlemek isteyecektir. TCMB Aralık ayında ise 150 baz puan beklentilerin üzerinde 200 baz puanlık artışa gitmiş ve sıkı duruşun “enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar kararlılıkla” sürdürüleceğini belirtmişti. Muhtemelen gelecek ay 18 Şubat’da son bir faiz artışı olabilir eğer enflasyon beklediğimiz gibi yükselmeye devam ederse.

 

Güldem Atabay: 2020’nin kötü ihracat performansı 2021’de nasıl büyümeye katkı sağlayabilir?

 

Dr Fulya Gürbüz: Merkez Bankası para politikası toplantısından nasıl bir karar gelebilir?

 

 

Atilla Yesilada:  Erdoğan Naci Ağbal’a müdahele edecek mi?

 

MB’nin kararı doların seyrini belirleyecek

 

The post Uzmanlar konuştu: TCMB faiz artıracak mı? appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments