Vakıfbank, bankacılık faaliyetlerini yürütmek üzere lisans başvurusunda bulunduğu Katar Finans Merkezi Düzenleyici Otoritesi’nden (QFCRA) onay aldığını açıkladı.

VakıfBank’tan yapılan yazılı açıklamaya göre,  başvurunun onaylanmasından sonra Vakıfbank’ın Katar’da bankacılık lisansına sahip ilk ve tek Türk bankası olduğu ifade edildi.

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, banka yönetim kurulunun aldığı kararlar çerçevesinde, yurt dışı faaliyetlerinin genişletilmesini amaçladıklarını ifade etti. Bu karar doğrultusunda daha önce Çin ve Katar’da temsilcilik ofisi açmayı planladıklarını duyurduklarını anımsatan Üstünsalih, “Katar’da temsilcilik açılmasıyla ilgili gerek ülkemizde gerekse Katar’da yapılan tüm başvurular olumlu sonuçlanmış ve bankamız Katar’da bankacılık lisansına sahip ilk ve tek Türk bankası olmuştur. Amacımız pandemi sonrası Çin’de de gerekli başvuruları hızlandırmak ve en kısa sürede orada da faaliyete geçmektir” dedi.

Üstünsalih, yurt dışı şube ağında New York, Erbil ve Bahreyn şubeleri aracılığıyla hizmet verdiklerine işaret ederek, bu şubelere ek olarak genel müdürlüğü Viyana’da bulunan ‘VakıfBank International AG’ isimli ayrı bir iştiraklerinin de bulunduğunu aktardı.

Bu iştiraklerinin de Almanya ve Avusturya’daki şubeleri aracılığıyla hizmet verdiğini belirten Üstünsalih, şunları söyledi:

“Ülkemizin milli menfaatleriyle uyumlu bir şekilde yurt dışında faaliyet gösteren Türk müteşebbisinin ve iş adamının yanındaki güç olarak yurt dışı faaliyetlerimizi artırıyoruz. Katar temsilciliğimiz bu zincirin dördüncü halkası olmuştur. Kısa bir süre içinde Çin temsilciliğimizin de açılmasıyla zincire bir halka daha eklenecektir. Gerek uluslararası sermaye piyasalarında gerçekleştirdiğimiz işlemlerle gerekse büyüyen yurt dışı organizasyonumuzla VakıfBank marka değerinin küresel seviyede yükseleceğine yürekten inanıyorum.”

The post Vakıfbank, Katar’dan bankacılık lisansı aldı appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments