Tuesday, November 30th, 2021

VBT Yazılım halka arz oluyor tüm detaylar!

Vbt Yazilim A.S halka arz taslak izahnamesi yayımlandı. Vbt Yazılım’ın halka arzına ilişkin yayınlanan izahname ve halka arzın tüm detayları haberimizde…

Şirket hakkında;

Vbt Yazilim A.S. Türkiye’deki İstanbul ‘de merkez ofisi ile bir girişimdir. Elektronik Mağazaları sektöründe faaliyet gösteren bir şirkettir. 24. Haziran 1993 tarihinde kuruldu. Şu anda toplam 250 (2021) çalışanı bulunmaktadır. Şirketin finansal kaynaklarına göre son 10 yılda %20-%25 oranında büyümesi kaydedilmiştir. Şirketin yıllık cirosu 130.000.000 TL‘dir. İstanbul, Ankara ve Adana olmak üzere üç büyük ilde yerel ofisi bulunmaktadır. En büyük şirket hissedarı %71 ile Birol Başaran’dır. Şirket Dünyadaki tüm teknolojik yenilikleri yakından izleyip, bunları kendi geliştirdiği yazılımlarla harmanlayarak, Türkiye’deki müşteri portföyünün hizmetine sunmak ve AR-GE çalışmaları yaparak Türk Mühendis ve Yazılımcıları ile dünya IT pazarında rekabet edebilecek ürün ve hizmetler üretmeyi planlamaktadır.

 VBT Yazılım’ın halka arzına ilişkin tüm ayrıntılar;

Taslak izahnamenin yayınlandığı tarih itibarı şirket ortaklık yapısında %5’in üzerinde payı olan ortaklar:

  • Birol Başaran %71
  • İpek Başaran %10

Halka arz olacak paylar ne kadar?

Sermaye artırımı ve ortak satış yoluyla toplam 8.000.000 adet hisse halka arz edilecek halka arz fiyatı ile ilgili taslak izahnamede herhangi bir bilgiye yer verilmemiştir.

Halka arz yöntemi nasıl olacak?

Yöntem olarak yurtiçi bireysel yatırımcılar için eşit dağıtım yöntemi kullanılması planlanıyor. Şirket payları henüz Borsa İstanbul’da işlem görmemektedir. Borsada işlem görmesi için BİAŞ’tan gerekli onaylamalarının yapılması gerekmektedir.

Şirket hisseleri hangi pazarda işlem görecek?

Şirket paylarının kota alınması ve Ana Pazarda işlem görmesi için gerekli mercilere başvuru yapıldığı şirket tarafından taslak izahnamede belirtildi.

Halka arz tarihi belli mi?

Taslak izahnamede halka arzın ne zaman yapılacağına ilişkin bir bilgilendirme bulunmamakta ancak şirket kaynaklarından alınan bilgilere göre Mayıs yada Haziran ayında halka arzı yapılması planlanıyor.

Aracı kurum hangisi?

Taslak izahnamade yapılan açıklamada halka arz satış, Metro Yatırım ve A1 Capital ile  sabit fiyat ile talep toplama ve en iyi gayret aracılığı yöntemi ile gerçekleşmesi bekleniyor. Yatırımcılar tüm kurumlardan katılabilirler.

Halka arz geliri ile ne yapılacak?

Şirket halka arzdan gelicek gelirrin %15 ile şirket satın alma fırsatlarının değerlendirmesinde, %20’si ile Ar-Ge faaliyetlerinin ileştrilmesi ve yeni bir Ar-Ge merkezinin kurulması, %40 ile mevcut ofisleri büyütme ve yeni ofis açmada (yurtiçi yurtdışı) kullanılmasında, %25 ile de işletme sermayesi ihtiyacının karşılanmasında kullanılması planlıyor.

Şirketin halka arz gerekçeleri;

  • Şirketin büyüme hedeflerinin devamı
  • Planlanan yatırımların fianasmanı
  • Kurumsal yapının güçlendirilmesi
  • Şeffaflık ve hesapverebilirlik düzeyinin yükseltilmesi
  • Şirket bilirliğinin artırılması
  • Rekabet gücünün artırılması
  • Potansiyel müşteriler ve iş ortakları nezdinde mevcut güvenirliliğinin ve saygınlığın artırılması.

Şirketin finansal tabloları;

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Sakine KARACA

The post VBT Yazılım halka arz oluyor tüm detaylar! appeared first on Para Ajansı.

Facebook Comments