Wednesday, December 1st, 2021

VeBitcoin CEO’su için gözaltı kararı

Thodex vurgunu sonrası faaliyetlerini durdurduklarını açıklayan VeBitcoin hakkında gözaltı kararları gelmeye başladı. Şirketin CEO‘su İlker Baş dün akşam saatlerinde gözaltına alındı. Aralarında şirket yöneticisi ve çalışanı olan 3 kişinin daha gözaltına alındığı öğrenildi.

Borsada yaşadıkları yoğunluk ve finansal yetersizlik nedeniyle düzenleme ve hak taleplerini gerçekleştirebilmek adına faaliyetleri durdurma kararı aldıklarını VeBitcoin, kısa sürede gündem olmuştu. Bu açıklamadan kısa süre sonra Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı, VeBitcoin borsasının tüm hesaplarını bloke etmişti.

Thodex paniği: Bir Türk borsası daha kapandı!

VeBitcoin gözaltı kararı öncesi 2 kişi CEO’nun evine girmeye çalıştı

vebitcoin gözaltı
VeBitcoin CEO’su İlker Baş gözaltına alındı.

Şirketin faaliyetlerinin durdurduğunu açıklamasının ardından VeBitcoin yatırımcısı olduğu öğrenilen 2 kişi İlker Baş’ın evine girmeye çalıştı. Yatırımcı olduklarını ve gelişmeler sonrası İlker Baş ile konuşmaya geldiklerini söyleyen kişiler, Jandarma tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan 2 kişi ”Konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan işlem yapıldıktan sonra serbest bırakıldı.

Bu olay sonrası, Menteşe ilçe merkezindeki evine taşınan İlker Baş, dün akşam saatlerinde gözaltına alındı. Devam eden soruşturma nedeniyle ortaya henüz yeni bir bilgi çıkmadı. Öte yandan VeBitcoin yatırımcıları ise içeride kalan paralarını geri almak için gelişmeleri yakından takip ediyor.

Şu anda hiçbir yatırımcı VeBitcoin borsasında işlem yapamıyor ve içeride kalan parasını çekemiyor. Şirket, kapanmadan önce yaptığı son açıklamada ise, ”Son dönemde kripto para sektöründe yaşanan gelişmelerden dolayı işlemlerimizde beklenenden çok daha fazla bir yoğunluk meydana geldi. Bu durumun finansal alanda şirket olarak bizi çok zorlu bir sürece sürüklediğini üzülerek belirtmek isteriz. Tüm düzenlemeleri ve hak taleplerinizi gerçekleştirebilmek adına faaliyetlerimizi durdurma kararı aldık. Size en yakın sürede bilgilendirme sağlayacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Thodex vurgunu ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Hakkında kırmızı bülten çıkarılan şirket CEO’su Faruk Fatih Özer‘in Arnavutluk’un başkenti Tiran’da bir otelde kaldığı belirlendi. Kaldığı otele operasyon düzenleyen Arnavutluk Emniyeti, Faruk Fatih Özer’in daha önce kaçtığı için yakalanamadığını açıkladı. Son dönemde kripto para mağdurlarının artmasının ardından Merkez Bankası Başkanı hem de Cumhurbaşkanı danışmanı, kripto para düzenlemesinin yolda olduğunu açıkladı.

The post VeBitcoin CEO’su için gözaltı kararı appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments