Gelişmekte olan piyasalarda sıkıntılı borçların miktarındaki düşüş, bu yıl birçok ülke için memnun edici olmaktan uzak bir hediye oldu çünkü hala artan yükümlülüklerle mücadele eden bir çok gelişmekte olan ekonomi var.

En fakir 73 ülke için resmi kredi ödemelerini askıya almaya yönelik G20 girişimi, birçok düşük gelirli ülkenin temerrütten kurtulmasına ve yaklaşık 5 milyar dolarlık ödemeleri geciktirerek koronavirüsle savaşmak için serbest nakit bırakmasına yardımcı oldu.

Borç tarafında gelen desteklerle temerrüt dalgaları ötelenmiş olsa da, söz konusu ülkelerden bazıları için mali tamponları yerine koymak zor olmaya devam edecek.

Koşullar destekleyici olsa bile, güvenilir çıkış stratejilerinin görülmesi gerekli.

Yeniden yapılanmalar

Arjantin, Ağustos ayında alacaklılarla yaklaşık 65 milyar dolarlık uluslararası borcu yeniden yapılandırmak için bir anlaşmaya vardı ki bu da yüzyılın başından bu yana üçüncü temerrüdü olmakta. Ekvator aynı ay hem uluslararası tahvillerde 17.4 milyar doları yeniden müzakere ederek hem de IMF’den 6,5 milyar dolarlık bir kredi limiti kullanarak önümüzdeki on yılda yükümlülüklerini azalttı.

Yine de her iki ülkenin dertleri de bitmiş değil. Arjantin’in pesosu bu yıl gelişmekte olan piyasalar arasında en kötü performansa hazırlanıyor ve ülkenin tahvilleri sıkıntılı seviyelere geriledi. Tarihinde sadece iki tahvili geri ödeyen Ekvador’da yatırımcılar, ülkenin önümüzdeki yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde IMF anlaşmasını eleştiren sol görüşlü bir adayı seçebileceğinden endişeli.

Çalışmaları devam edenler

Pandemi sırasında kıtada temerrüde düşen ilk ülke Zambiya ve Lübnan, yardım için IMF’ye başvurmaya zorladıktan sonra tahvillerini yeniden yapılandırmak için müzakereler başlatmaya çalışıyor.

Lübnan, on yıllardır yaşadığı en kötü mali ve siyasi krizin ortasında 30 milyar dolarlık uluslararası borcunun tüm ödemelerini durdurdu. 4 Ağustos’ta Beyrut’ta 200’den fazla kişinin ölümüne ve 4,6 milyar dolara varan hasara neden olan amonyum nitrat patlamasının ardından salgın nedeniyle derinleşen kargaşa daha da şiddetlendi.

Riskli gruplar

Sri Lanka’nın ekonomisi, salgın sırasında düşen turizm gelirinden ve borçluluktaki hızlı artıştan zarar gördü. Hükümet, yükümlülükler konusunda söz verdi ve analistler 2022’den önce bir temerrüt öngörmüyorlar. Yine de, CCC + ‘ya düşerek yatırım derecesine göre temerrüde daha yakın kredi notu riskleri vurguluyor.

Angola, düşen ham petrol gelirden zarar gördü. Hükümet, Eurobond yatırımcılarına ödemeleri sürdürmek amacıyla Çin ile yaklaşık 6 milyar dolarlık kredi ödemeleri için görüştü. Petrol fiyatlarındaki toparlanma, Afrika’nın en büyük ikinci petrol ihracatçısı için tabloyu iyileştirebilir.

Daha küçük sınır pazarları da sorunlarla karşı karşıya. 2021’e bakıldığında, koronavirüs aşısının piyasaya sürülmesi, gelecek yıl yüksek getirili borçlar için destek görevi görmeli, ancak sıkıntılı ülkeler doğaları gereği ” kendine özgü” sorunlara sahip.

Bloomberg

The post Virüsten etkilenen gelişmekte olan ekonomilerde iflas tehdidi hala var appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments