Wednesday, December 1st, 2021

Vitalik Buterin, Ethereum Merge Summit’te konuştu: O zirveden önemli notlar

Vitalik Buterin’in de katıldığı “Ethereum Merge Summit”, önceki gün online olarak tertiplendi. Zirvede, Ethereum 2.0 güncellemesine ve Ethereum’un yol haritasına dair detaylar paylaşıldı. Zirvede değinilen detaylarla birlikte, bu ay Berlin Çatallanması tamamlanan popüler blok zincirinin geleceğini ve “Merge” sonrası gerçekleşecek aşamaları sizler için derledik.

Ethereum Merge Summit

Sunumunda Ethereum’un PoW (Proof-of-Work) ve PoS (Proof-of-Stake) katmanlarına değinen Buterin, detayları ETH Global’in YouTube kanalında paylaştı. Ethereum, 2.0 güncellemesiyle birlikte işlem kanıtı algoritmasına geçecek. Fakat, bu güncelleme uzun soluklu bir macera ve ana yürütme katmanının bütünüyle PoS algoritmasını kullanması zaman alacak. Genesis ile birlikte başlayan PoS konsensüs katmanı, Merge adımında, Ethereum’un ana işletim katmanıyla birleşecek. Yol haritasına göre; PoS katmanında, Altair Çatallanması ve ana yürütme katmanında Londra Çatallanması güncellemesi bizleri bekliyor. Buterin, Merge sonrasında olmak üzere bir tane daha çatallanma planladıklarını belirtti.

Ölçeklendirilebilir Ethereum

Sunumda Ethereum’un yaşadığı en önemli sorunlardan biri olan ölçeklendirilmeye dair çözümlerden de bahsedildi. Buterin, ölçeklendirilebilirliği kolaylaştırmak için adımları yavaş yavaş atacaklarını ve bu şekilde geliştiricilerin daha kolay adapte olabileceğini belirtti. Buna paralel olarak, önce topluluk temelli çalışmalar güvence altına alınacak. Ardından, direkt eklentili depolama (DAS) güvenlik protokolü kullanılacak. Ek olarak, veri uygunluğu örneklemesi kullanılarak ölçeklendirilme kolay bir şekilde gerçekleşecek.

ethereum 2.0 merge summit ethereum beacon chain shard chains
Kaynak: ETHGlobal

Ethereum, PoS algoritmasına geçiş yaptığı zaman güvenlik seviyesini arttırmak durumunda. Çünkü, PoW algoritması kullanan blok zincirleri çevre dostu olmasa da PoS’a kıyasla daha güvenli. Bu amaçla, blok tekliflerinin yapıldığı zamanki anonimlik seviyesinin arttırılmak istendiğini görüyoruz. Güvenliğin sağlanması için getirilen yeniliklerden bir diğeri de Onaylanabilir Gecikme Fonksiyonları (VDFs). Ethereum üzerinde çalışan uygulamaları doğrudan ekleyecek VDFs ile topluluğa dayanan bir güven ortamı oluşturulacak. Proof-of-custody eklentisi sayesinde hem güvenlik arttırılacak hem de blok verilerinin kayıt altına alınması bir nevi teyit edilecek.

Gas hesapların çıkarılması

İleriki tarihlerde gerçekleşecek çatallanmalar ve neticesinde tamamlanacak birleşme ile Ethereum yüksek işlem ücretlerinden kurtulabilir. Buterin, sunumunda anlatmaktan en çok memnun olduğu kısmın “gas” hesapların çıkarılması olduğunu belirtti. Peki, bu ne anlama geliyor?

Ethereum Merge Summit Multisigs gas account
Ethereum Transfer Akışı, ETH Global

Blok zinciri platformlarında transferlerin etkili bir şekilde yapılabilmesi için imzalama işleminin gerçekleşmesi gerekiyor. Ethereum’un günümüzdeki işleyişine baktığımızda, transferler ilk önce gas hesaplara uğrayıp ardından çoklu imza ve en nihayetinde de alıcıya ulaşıyor. Aracıları ortadan kaldırmayı amaçlayan bir teknoloji için bu kadar durak oldukça fazladır. Tam da bu noktaya parmak basan güncelleme, gas hesapların kaldırılmasını amaçlıyor. Böylelikle, akıllı kontraktlar ve Ethereum üzerinde çalışan merkeziyetsiz uygulamalar daha etkili çalışabilecek.

Sonuç

Ethereum, birleşme aşaması ve akabinde geçilecek hisse kanıtı algoritmasına son derece emin adımlarla gidiyor. Layer 2 için uygulanan “işlevsellik kaçış hızı” ve “dayanıklı güvenlik” çözümleri bir kenara dursun, Layer 1 gelişimi için hala yapılabilecekler mevcut. Böylelikle, en azından geçiş sürecinde transferler daha etkili yapılabilir. Eğer birleşme daha önce gerçekleşirse, planlanan Shanghai Çatallanması ileri tarihlere taşınabilir. Her halükarda, “Merge”, NFT transferlerinden akıllı kontratların üretimine kadar birçok alana dokunacak ve Ethereum Ana Ağı bir hayli işlevsellik kazanacak gibi gözüküyor.

The post Vitalik Buterin, Ethereum Merge Summit’te konuştu: O zirveden önemli notlar appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments