Volkswagen ile Microsoft sürücüsüz otomobilde birlikte çalışacak

Geçtiğimiz yıl üreticiler arasında daha iyi koordinasyon sağlamak amacıyla Car.Software adlı bir yan kuruluşta güçlerini birleştiren Volkswagen ve Microsoft, şimdi de otonom araç geliştirme sürecinde beraber çalışcaklarını açıkladı.

Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi olan Volkswagen, sürücüsüz otomobiller için yazılım geliştirme sürecini kolaylaştırmak için Microsoft bulut bilişim hizmetlerini kullanacağını açıkladı.

Hem geleceğe yönelik sürücüsüz otomobiller hem de mevcut araçlarda adaptif hız sabitleyici gibi sürücü yardım özellikleri üzerinde çalışan Volkswagen, bu özellikleri daha önce kendi içinde geliştirdiğini belirtirken, artık bu teknolojiler için Microsoft ile çalışacaklarını söyledi.

Geçtiğimiz yıl üreticiler arasında daha iyi koordinasyon sağlamak amacıyla Car.Software adlı bir yan kuruluşta güçlerini birleştiren Volkswagen ve Microsoft “bulut bağlantısı”nı yaygınlaştırmak için stratejik iş birliğini artırma kararı almıştı.

GEÇEN YIL ANLAŞMA YAPILMIŞTI

Microsoft Üst Yöneticisi (CEO) Satya Nadella, Volkswagen (VW) Üst Yöneticisi (CEO) Herbert Diess ile Berlin’deki Volkswagen Digital Lab’de bir araya gelerek, söz konusu iş birliğini masaya yatırmış, yeni Volkwagen olarak nitelendirilen VW I.D. elektrikli araçlardaki “Volkswagen Otomobil Bulut” sisteminin Microsoft iş birliği ile Çin ve ABD’de yaygınlaştırılması kararlaştırılmıştı.
VW CEO’su Diess, Microsoft ile stratejik ortaklıklarının Volkswagen’i yazılım odaklı bir hareketlilik sağlayıcısı olarak geliştirme çabalarında önemli bir unsur olduğunu belirterek, “Volkswagen Otomobil Bulut ile müşterilerimiz için eşsiz bir çözüm üzerinde çalışıyoruz” demişti.

Diess, otomobillerin muhtemelen en gelişmiş internet cihazı olduğunu da söylemiş, Microsoft CEO’su Nadella de dijital teknolojilerin üretim sürecinden otomobilin kendisine kadar, otomobil endüstrisinin her yönünü hızla değiştirdiğini belirterek iki şirket arasındaki ortaklığın Volkswagen’in yazılım odaklı hareketlilik sağlayıcısına dönüşümünü hızlandıracağını kaydetmişti.

Facebook Comments