Wednesday, December 8th, 2021

Microsoft’tan Windows 10 oyun sorununa ilginç çözüm

Microsoft, son Windows 10 güncellemesi ile ortaya çıkan sorunlar için açıklama yaptı. Mart sonunda yayınlanan Windows 10 KB5000842 ve KB5001330 güncellemeleri bazı kullanıcıların oyun performanslarına etki etti. Microsoft ise Windows 10 güncelleme sorunu için acil bir çözüm sundu.

Windows 10 güncelleme sorunu için Microsoft çözümü

Microsoft, uzun süredir beklenen açıklamayı sonunda yaptı. Güncelleme ile ilgili bilgi sayfasına not ekleyen firma, kullanıcılara Windows 10 oyun sorunu için  kısa bir çözüm sundu.

MIUI 12’de bilmeniz gereken en iyi özellikler

Microsoft, yaptığı açıklamada Windows 10 KB5000842 ve KB5001330 güncellemeleri ile ortaya çıkan oyun performans sorunlarının çok küçük bir kullanıcı grubunu etkilediği görüşünde. Firma şu an için bu sorun için de bir yama geliştiriyor.  Microsoft, mağdur olan kullanıcılara Bilinen Sorunları Geri Alma özelliğini kullanmaları tavsiye etti.

windows 10 güncelleme sorunu, windows 10 oyun sorunu, windows 10 güncellemeleri, Bilinen sorunları geri alma, windows 10 KB5000842
windows 10 KB5000842 güncellemesi

Microsoft açıklamasında bu yöntem sonrası ekran yenileme hızlarının ve performansın kendine gelmesinin 24 saat sürebileceğini belirtti. Bilinen Sorunları Geri Alma sonrası ise bilgisayarı yeniden başlatmak, çok daha kısa sürede ayarların normale dönmesini sağlayabilir.

Windows 10 oyun sorunu nasıl ortaya çıktı?

Windows 10 güncellemeleri yeni sorunlar yaşatmaya devam ediyor. Geçen haftalarda ortaya çıkan güncelleme sorunu, bazı kullanıcıların ise oyun performansını etkiledi. Oyun sırasında çökme, ekran tazeleme hızlarının düşmesi gibi sorunlar Windows 10 kullanıcılarının canını sıktı.

Tazeleme hızları dışında, güncelleme sorunu oyun performanslarında ciddi düşüşlere neden oldu. Oyun çökmeleri ve donmaları, kare hızlarında ciddi düşüşlerde, ortaya çıkan sorunlar arasında.

windows 10 güncelleme sorunu, windows 10 oyun sorunu, windows 10 güncellemeleri, Bilinen sorunları geri alma, windows 10 KB5000842
Windows 10 oyun sorunu, kullanıcıları mağdur etti

Şu an için bu sorunun nereden kaynaklandığı bilinmiyor. Ancak hem Nvidia hem de AMD grafik kartı kullanan modellerde aynı sorun ortaya çıktı. Windows 10 güncellemesi ile ekran kartı yazılımlarının çakışması ise senaryolardan biri.

Nvidia ise konu hakkında kullanıcı yorumlarına verdiği cevapta, güncellemenin geri alınmasına vurgu yaptı. Firmanın kullanıcılara verdiği cevap ise şu şekilde: “Oyunlarda daha yavaş performans yaşıyorsanız, Windows 10 güncellemesi KB5000842’nin geri alınmasının sorunu çözüp çözmediğini kontrol edin.”

Microsoft, Windows 10 güncellemeleri için bir süredir güncellemeleri geri alma özelliğini kullanıyor. Bilinen Sorunları Geri Alma (KIR) olarak dilimize çevrilen özellik, kullanıcıların sorun yaratan güncellemeleri sistemden kaldırmasını sağlıyor.

Microsoft’un, Windows 10 güncellemesi oyun sorunu ile ilgili yaptığı çözüm önerisi işe yarıyor mu? Sorunu yaşayan okuyucularımızın yorumlarını bekliyoruz.

The post Microsoft’tan Windows 10 oyun sorununa ilginç çözüm appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments