Kripto para piyasasının toparlanıp Bitcoin’in (BTC) 48.000 dolar üzerine çıkması, altcoinlerin de canlanmasını sağladı. Bu esnada geçtiğimiz haftanın en sert düşen kripto paralarından olan Binance Coin (BNB) ve XRP ise eski seviyelerine çıkmayı başaramadı.

BNB, Rekor Seviyeden Uzaklaştı

BNB fiyatının 7 günlük grafiğine bakıldığında bunun hala %15 düşüş yaşamış konumda olduğu görülüyor. 24 saatlik grafik BNB fiyatının %21 yükselmesini sağlasa da özellikle Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun yaşadığı ikilem, BNB’yi baskılamakta.

Zamanında Ethereum ağının merkezsizliğinden faydalanan Bitcoin maksimalistleri, ETH ağında etik dışı birkaç kripto para birimi oluşturmuştu. Söz konusu kripto paraların isimleri farklı hakaretler içerirken ağın merkezsiz olması bunların engellenmesinin önüne geçti.

BSC ve Binance Coin İkilemi

Geçtiğimiz günlerde ise Binance Smart Chain ağında benzer durumlar ortaya çıktığı görüldü. Çin’in en büyük skandallarından olan ve binlerce öğrencinin hayatını kaybettiği Tiananmen meydanı olaylarına ithafen üretilen token, TANKS OF TIANNAMEN ismini taşıyor. Buna ek olarak köleliğe övgü odaklı “Slave Finance” isimli bir projenin BSC ağında piyasaya sürülmesi de BNB yatırımcılarının tepkisini çekti.

Burada ulaşılmak istenen sonuç ise Binance Smart Chain’in teoride merkezsiz, pratikte ise merkezi olduğunun kanıtlanmasıydı. Changpeng Zhao’nun istemesi durumunda ağdaki onaylayıcıların duruma müdahale etmesi mümkün olsa da CZ bu ikilemden dolayı böyle bir adım atmadı. BNB fiyatı ise 340 dolar seviyesinden sonra bir daha 300 doları göremedi ve an itibarıyla 250 dolardan işlem görüyor.

Ripple’a Yönelik XRP Tepkisi Artıyor

XRP için ise durum aslında buna oldukça yakın. Toplam piyasa değerine göre 7. sıraya kadar gerileyen XRP, 0,43 dolardan işlem görmekte. Ripple aleyhine açılan davada temel olarak Ripple’ın XRP’yi kendi amaçları için kullandığı vurgulansa da Ripple adetinden vazgeçmedi.

1 Mart 2021 tarihi itibarıyla 1 milyar adet XRP’nin kilidi açıldı ve bunlar kullanılmak üzere dolaşıma sokuldu. XRP fiyatının zaten kötü bir hafta geçirdiği yetmezmiş gibi atılan bu adım, yorumlara bakıldığında XRP yatırımcılarından ciddi tepki çekti.

Ripple davasının ilk duruşmasında net bir sonuç alınamamasından sonra şirketin tepki çeken adımlara devam etmesi ise XRP’ye olan güveni azaltabilir. XRP fiyatının piyasanın yeniden canlanmasına rağmen 0,50 doların altında kalması da buna işaret etmekte.

Facebook Comments